news

Twórca Second Life zagląda do mózgu przy pomocy Oculus Rifta

Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda mózg człowieka? Nie zakonserwowany w słoju z formaliną, ale żywy, działający mózg. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego pracują nad oprogramowaniem, które pozwoli w czasie rzeczywistym interpretować dane zbierane z różnych czujników by stworzyć wirtualny model działającego mózgu. Pomaga im w tym twórca Second Life.

Wirtualna wycieczka w kierunku czyjegoś mózgu zaczyna się oczywiście od zamontowania aparatury pomiarowej. Do tego celu wykorzystywane są między innymi elektrody EEG czy rezonans magnetyczny. To wszystko już było, ale największą nowością jest system Glass Brain, który łączy dane zebrane przez czujniki i wizualizuje je. Dzięki goglom Oculus Rift inna osoba może „wejść” w mózg osoby badanej i zobaczyć jak w czasie rzeczywistym wygląda aktywność mózgu badanej osoby.

Philip Rosedale, twórca Second Life, którego nowa firma High Frequency współpracuje z neurologami z Uniwersytety Kalifornijskiego, zaprezentował podczas ostatniej konferencji SXSW działanie Glass Brain na przykładzie swojej żony, Yvette. Po podpięciu jej do elektrod Rosedale sam założył gogle Oculus Rift, a pozostali uczestnicy prezentacji mogli oglądać wizualizację na ekranach.

„W środku prezentacji ktoś powiedział ‚połaskocz ją’. Nawet nie próbowałem – zabiłaby mnie. Ale położyłem rękę na jej ramieniu i ścisnąłem ją. Można było zobaczyć jak nagle rozbłysła kora ruchowa,” opowiada Rosedale.

Po co pracować nad tego typu oprogramowaniem? Pierwszym powodem jest oczywiście możliwość lepszego poznania ludzkiego mózgu oraz tego, w jaki sposób on działa. Ale Rosedale ma też kilka innych pomysłów na zastosowanie tej technologii. Według niego może się ona przyczynić do znaczącego ulepszenia naszych wirtualnych interakcji – dane zebrane dzięki niej mogą przełożyć się na dużo bardziej naturalne programowanie ekspresji twarzy awatarów. Rosedale wierzy także, że w przyszłości taka technologia przyczyni się na przykład do wykrywania kłamstw.

podobne treści