internetnewsWiadomości promowane

Twórca Bitcoina kandydatem do nagrody Nobla z ekonomii

W szacownym gronie laureatów nagrody Nobla z ekonomii znajdują się takie osoby jak Friedrich Hayek, Milton Friedman, John Nash, Joseph Stiglitz czy Paul Krugman. Nie jest wykluczone, że do tego grona dołączy niebawem Satoshi Nakamoto, twórca Bitcoina.

Przynajmniej tego chciałby Bhagwan Chowdhry, profesor ekonomii na UCLA, który opublikował niedawno na swoim blogu na łamach Huffington Post wpis, w którym podzielił się informacją o tym, że otrzymał od Narodowego Banku Szwecji, zaproszenie do wytypowania kandydata do otrzymania Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla, czyli tzw. nagrody Nobla z ekonomii. Co ciekawe Chowdhry pochwalił się też swoim typem. Jest nim Satoshi Nakamoto, twórca Bitciona.

Samo w sobie jest to interesującym wyborem, ale staje się jeszcze ciekawszym, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Satoshi Nakamoto jest jedynie pseudonimem, a prawdziwa tożsamość twórcy/twórców Bitcoina pozostaje nieznana. Pomimo tego, Chowdhry swoją nominację traktuje całkowicie poważnie – według niego powstanie i popularyzacja kryptowaluty jest jednym z przełomowych wydarzeń w historii ekonomii i finansów. stanowi przełomowe wydarzenie dla ekonomii i finansów. Zgodnie z jego argumentacją, waga Bitcoina jest tak duża, ponieważ wyeliminował on konieczność pośrednictwa rządów czy banków w elektronicznym obrocie gospodarczym, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa. Ma to nie tylko redukować wpływ światowych gospodarek na wartość waluty, ale także sprawić, że transakcje zawierane są szybciej niż w przeszłości.

Nie wiadomo jak do tych argumentów odniesie się merytorycznie Komitet Noblowski, ale już teraz można zauważyć kilka problemów, które mogą zostać podniesione i przesądzić o przyznaniu nagrody Satoshi Nakamoto. Pomijając już to, że nie wiadomo kim jest i jak go/ją powiadomić o wygranej (Chowdhry sugeruje, że można nagiąć trochę tradycję i zamiast telefonicznie, powiadomić o wygranej za pomocą maila), nie wiadomo też, czy osoba ukrywająca się pod tym pseudonimem jeszcze żyje. A według zasad przyznawania nagród, nie można nominować osoby zmarłej.

Wygląda więc na to, że szanse otrzymania przez Satoshi Nakamoto nagrody Nobla z ekonomii są raczej niewielkie, ale sama nominacja i tak już jest wielkim wyróżnieniem dla twórcy i jego kryptowaluty.

Zdjęcie: Flickr/antanacoins

podobne treści