news

Twój stary telewizor nie poradzi sobie z 3D

Masz wypasiony telewizor LCD z odświeżaniem 240 Hz? Teoretycznie pozwala to na odtwarzanie sygnału FHD3D (full 3D HD) z odtwarzaczy Blue-ray. Ale HDGuru3D wyjaśnia, że twoje ciekłokrystaliczne cacko sobie nie poradzi.

Na diagramie powyżej widać, jak sygnał FHD3D jest przesyłany do telewizora. Zamiast pojedynczego obrazu w formacie 1920×1080, odtwarzacz przesyła klatkę 1920×2205 pikseli (klatka dla lewego i prawego oka umieszczone jedna nad drugą, przedzielone przestrzenią na dźwięk i dodatkowe informacje). I tu jest pies pogrzebany. Stare telewizory tego nie pomieszczą.

Formalnie standard HDMI 1.3 pozwala na przekazywanie danych z prędkością 6.75 Gbps, co jest minimum koniecznym dla FHD3D. Ale tylko najlepsze urządzenia, działające na oprogramowaniu (jak PS3 3D), zamiast na systemach mikroprocesorowych, będą w stanie dokonać odpowiednich konwersji. 3D stanie się dla telewizorów normą dopiero przy wejściu HDMI 1.4.

Jeśli więc chcesz mieć obraz 3D na swojej ścianie, będziesz musiał wymienić cały swój sprzęt łącznie z kablami. Lenistwo przed telewizorem wymaga coraz więcej pracy.  [Mark Wilson za HDGuru]

podobne treści