grywtf

Turcja zakaże Minecrafta?

Chyba w każdym kraju na świecie co jakiś czas ktoś dochodzi do wniosku, że wie lepiej od innych, co jest dla nich dobre, a co złe. I postanawia czegoś zakazać. Dość często taka sytuacja spotyka graczy, których różnorakie władze chronią przed przemocą. Niektóre tytuły rzeczywiście do pacyfistycznych nie należą, ale pomysł, jaki rozważają obecnie władze Turcji, zapisze się złotymi zgłoskami w historii wprowadzania absurdalnych zakazów. Z powodu brutalności chcą one bowiem zakazać… Minecrafta.

Według tamtejszych mediów, Minecraft podpadł urzędnikom tureckiego ministerstwa ds. rodziny i polityki społecznej. Choć pracownicy tej instytucji zauważyli, że gra może rozwijać kreatywność, to jednak gracz, aby przetrwać, musi zabijać znajdujące się w tym świecie potwory. A, jak doskonale wiadomo, zabijanie komputerowych potworów, to pierwszy krok na prostej drodze do występku, więc Minecrafta, jako grę promującą przemoc, powinno się zakazać. Tamtejsi urzędnicy twierdzą nawet, że przemoc w Minecrafcie jest jednym z filarów, na jakich opiera się ta gra.

W tym momencie czytelnik zapewne zastanawia się, czy nie przegapił przypadkiem jakiejś specjalnej edycji Minecrafta przygotowanej na potrzeby tureckiego ministerstwa, ale nie, swoje twierdzenia opierają oni na raporcie stworzonym w oparciu o doświadczenia dziewięcioletniego gracza. Według tego raportu, który stał się podstawą do wszczęcia procesu, jaki ma doprowadzić do zakazania sprzedaży gry na terenie Turcji, Minecraft nie tylko promuje stosowanie przemocy, ale także prowadzi do izolacji społecznej dzieci, zaburzeń postrzegania rzeczywistości i naraża je na niebezpieczeństwa związane z grą w trybie multiplayer, czyli wymuszenia i zastraszanie przez innych graczy.

Ostateczna decyzja w sprawie zablokowania sprzedaży Minecrafta w Turcji należeć będzie do urzędników z tamtejszego ministerstwa sprawiedliwości, ale, jeśli mają podobne nastawienie co ich koledzy z ministerstwa ds. rodziny i polityki społecznej, a historia ich cenzorskich zapędów sugeruje, że jednak mają, los Minecrafta wydaje się być w Turcji przesądzony. Ciekawe tylko w jaki sposób zamierzają oni egzekwować taki zakaz?

Zdjęcie: Flickr/downloadsourcefr

podobne treści