naukanews

Tulipan „Maria Kaczyńska” i inne genetycznie modyfikowane kwiaty

Niebawem zakwitną pierwsze kremowo-żółte tulipany odmiany „Maria Kaczyńska”. Pierwsza dama zgodziła na nadanie im swojego nazwiska dwa lata temu. Twórca tej odmiany – oczywiście Holender – Jan Ligthart, stworzył też m.in. tulipany nazwane na cześć innych znanych kobiet, np. „Hillary Clinton”.

Jak powstają nowe odmiany popularnych kwiatów? Przez krzyżowanie genów rożnych odmian, a także różnych gatunków. Na przykład róża, hodowana przez ludzi od 5 tysiącleci, ma już ponad 25 tysięcy odmian. Najdłużej pracowano nad niebieską różą, najdalszą od naturalnych barw tego kwiatu. Prace nad taką odmiana trwały od lat 90. i zakończyły się powodzeniem w 2004 roku.

Niebieska róża powstała w australisjkiej firmie Florigene Ltd. należącej do Japończyków, którym zależało na tej odmianie, ponieważ niebieski kwiat symbolizuje w ich kulturze fantazje. Naukowcy musieli wyłączyć gen w róży, który uniemożliwiał produkcję niebieskiego barwnika i włączyć do genu nowej odmiany fragmenty genów z irysów i bratków (fiołków ogrodowych). Udało się!

Wkrótce liczba stworzonych przez człowieka przez krzyżowanie odmian kwiatów będzie większa od liczby odmian naturalnie występujących w naturze. Tymczasem najładniejsze pozostaną te nieudziwnione. [Onet, Web Japan, Inventor spot]

Grafika yoshiko319/Flickr

podobne treści

  • zutencja

    nie wierzę!Św.pamięci Maria Kaczyńska?prezydentowa???przecież Ona była skromną kobietą…
    to tak jakby napisać,że Św.Pamięci Papież, Jan Paweł II miał dużo kobiet!
    chyba została przymuszona!