internetpsychologiazdrowie

Trzylatki nauczą się o uzależnieniu od Internetu

Prawdopodobnie od przyszłego roku szkolnego przedszkolaki z Południowej Korei uczyć się będą sposobów na uniknięcie uzależnienia od technologii.

W Korei Południowej uzależnienie od Internetu, gier wideo i portali społecznościowych osiągnęło już takie rozmiary, że tamtejszy rząd postanowił podjąć realne działania w tej sprawie. Już teraz dzieciom i nastolatkom nie wolno w tym kraju grać po północy a ze środków publicznych finansuje się pomoc psychologiczną dla osób uzależnionych od technologii. Ale ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, rząd chciałby by profilaktyka została wprowadzona już od przedszkola. W przyszłym roku koreańskie trzylatki miałyby uczyć się będą technik „kontroli ekspozycji na urządzenia cyfrowe”.

Programem zostanie objętych 90% przedszkolaków, które mają nauczyć się, że bycie online przez cały dzień może być niebezpieczne. Celem rządowego programu nie jest odstraszanie dzieci od technologii ale ostrzeganie przed niebezpieczeństwami wynikającymi z jej nadużywania oraz wyrobienie w przedszkolakach postaw, które będą temu zapobiegać w przyszłości.

Dzieci będą więc miały bajki z morałem ostrzegającym przed uzależnieniem od Internetu, dowiedzą się też, że można grać w gry, które nie wymagają komputera i nauczą się piosenek o tym, że dobrze jest czasem zrobić przerwę w grze na komputerze, zamknąć oczy i rozciągnąć mięśnie.

Jedyną rzeczą, która może powstrzymać wprowadzenie programu do przedszkoli są planowane cięcia budżetowe. Ale biorąc pod uwagę, że w Korei Południowej rząd już teraz dotuje pomoc psychologiczną dla około 2 milionów osób, które nie potrafią żyć bez Internetu, inwestycja w profilaktykę może przynieść lepsze efekty.

[AP via The Verge]

podobne treści