news

Trzęsienie ziemi z 1906 roku na kolorowych zdjęciach

Fredrick Ives był pionierem fotografii kolorowej. Już w 1906 roku
utrwalił na barwnej płycie fotograficznej gruzowisko, w jakie zamieniło się San
Francisco po trzęsieniu ziemi. Zdjęcia nie były nigdy wcześniej publikowane. Prawdopodobnie to jedyne kolorowe zdjęcia miasta z tamtego czasu, ponieważ wszystkie inne były czarno-białe i kolorowane ręcznie.

Fotografie Ivesa pokazują coś niezwykłego – codzienność w mieście kilka miesięcy po kataklizmie. Czarno-białe zdjęcia pobojowiska są bardzo liczne, ale te fotografie są zupełnie inne. Kolor sprawia, że zniszczone San Francisco jest bardziej prawdziwe. Oglądamy czarne ślady po pożarze, który rozpętał się już po trzęsieniu i przyniósł dodatkowe szkody. Patrzymy na tymczasowe budynki wzniesione na czas odbudowy solidniejszych domów. Z tymi elementami kontrastuje piękne, niebieskie niebo i krzykliwe pozostałości po billboardach reklamowych.

Płyty fotograficzne znajdowały się w zbiorze podarowanym Smithsonian Institution przez Herberta Ivesa, syna Fredricka. Dopiero niedawno pracownik muzeum postanowił je skatalogować i zainteresował się zbiorem płyt podpisanym „1906, San Francisco”. Okazało się, że trafił na perłę.

Co ciekawe, fotografie to stereografie, przeznaczone do oglądania w trzech wymiarach! Frederick Ives, był wynalazcą. W 1881 roku opatentował raster, technikę poligraficzną stosowaną do dziś. Zainteresowany fotografią kolorową, stworzył metodę rozszczepiania fotografii na kilka płytek z kolejnymi barwami podstawowymi. Połączone slajdy były łączone w całość nazywaną Krömgramem. Ives wykonał tą techniką wiele zdjęć, zanim dotarł do San Francisco. Metoda była niezwykle czasochłonna i wymagała długiego czasu naświetlania, ale Ives się nie zniechęcał.

Dlaczego technologia nie stała się nigdy popularna? Urządzenie do oglądania Krömgramów kosztowało 50 dolarów (dziś 1000) i było trudne w obsłudze, w przeciwieństwie do techniki opracowanej wkrótce przez braci Lumiere. [SF Gate, JoshuaClements].

podobne treści

  • Szajbaus90

    Prawie jak w Fallout-cie…