smartfony

Trzeci smartphone z Ubuntu wchodzi do sprzedaży

Choć od zapowiedzi stworzenia mobilnej wersji Ubuntu do pojawienia się pierwszego smartphone’u wyposażonego w ten system czekać musieliśmy ponad dwa lata, Canonical przyspiesza tempo prac. Niedawno zapowiedziano drugie urządzenie, a trzecie ma wejść do sprzedaży już jutro.

Urządzeniem tym jest Meizu MX4 Ubuntu Edition, czyli przystosowana do działania pod kontrolą mobilnego systemu operacyjnego Canonical wersja urządzenia, które dopiero niedawno pojawiło się w Europie. Zapowiedziane podczas tegorocznych targów MWC, a przeznaczone głównie dla entuzjastów urządzenie, będzie można kupić za pośrednictwem strony internetowej w cenie 299 euro.

W tej cenie, oprócz mobilnego systemu operacyjnego Ubuntu, który zastąpił w tym urządzeniu Androida, można spodziewać się całkiem niezłych podzespołów. MX4 wyposażono bowiem w ekran 5,36 cala o rozdzielczości 1920 na 1152 pikseli, a sercem urządzenia jest układ MediaTek MT6595 zawierający cztery rdzenie główne zbudowane na architekturze ARM Cortex-A17 o częstotliwości taktowania 2,5 GHz oraz cztery pomocnicze opierające się o architekturę ARM Cortex-A7 taktowane częstotliwością 1,7 GHz. Układ ten wspierany jest 2 GB pamięci RAM oraz dodatkowym czterordzeniowym chipem graficznym PowerVR G6200 o częstotliwości taktowania 600 MHz.

Miłą niespodzianką jest także główna kamera o rozdzielczości 20,7 megapiksela. Niestety urządzenie wyposażono jedynie w 16 GB pamięci wewnętrznej bez możliwości jej powiększenia dzięki kartom microSD.

podobne treści