biznes

Trybunał Sprawiedliwości: Uber to firma transportowa

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że Uber powinien być traktowany jako firma transportowa, a nie firma technologiczna. Oznacza to, że Uber będzie musiał rozpocząć działalność w UE jako korporacja taksówkarska.

Uber od dawna twierdzi, że nie jest firmą taksówkarską, zamiast tego dostarcza aplikację kojarzącą kierowców z pasażerami. Jednak Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie przychylił się do argumentów amerykańskiej firmy. W sprawie, jaką wytoczyli Uberowi taksówkarze z Barcelony, którzy w 2012 oskarżyli firmę o nieuczciwą konkurencję, Trybunał uznał, że firma pośrednicząca, która dzięki aplikacji mobilnej łączy za opłatą pasażerów z nieprofesjonalnymi kierowcami, w rozumieniu prawa Unii Europejskiej, musi być traktowana jako usługa transportowa.

Decyzja oznacza, że Uber będzie musiał spełnić wymagania stawiane przez poszczególnych regulatorów, a kierowcy będą musieli posiadać licencje. Zniknie zatem opcja łączenia zwykłego kierowcy z pasażerem.

W praktyce jednak nie zmieni się dużo. Uber chyba już od jakiegoś czasu podejrzewał, że Trybunał może przychylić się do argumentacji taksówkarzy. Niedawno w Polsce zniknęła usługa UberPOP, zastąpiona przez UberX, które służyć ma do korzystania z usług właśnie licencjonowanych kierowców. W samochodach mają także pojawić się kasy fiskalne i pojawi się możliwość płacenia gotówką.

Zdjęcie: Flickr/joakim

podobne treści