fotonews

Trwałe piękno fotografii ulicznej

Dobre czarno-białe zdjęcia przechodniów na ulicy są ponadczasowe.
Oglądając współczesne fotografie wykonane tą techniką, mamy wrażenie, że
zostały wykonane w nieokreślonym miejscu i czasie, znakomicie oddając
przelotny moment, pośpiech, chwilę zadumy, wydarzenie lub nudę.

Zdjęcia nadesłane na konkurs fotograficzny amerykańskiego Gizmodo udowadniają, że ulica stanowi świetny, choć trudny, obiekt dla fotografia.

Zwycięzcą konkursu został Niemiec Alessandro Schneider, który studiuje fotografię we włoskiej Florencji. Scenkę „Kobieta na ulicy” (powyżej) utrwalił na czarno-białej kliszy Nikonem FE Black. Tego poranka szedł do szkoły, gdy zauważył, jak długie cienie rzucają postaci na ulicy.

Christoph Welkovits uchwycił ciekawą scenkę rodzajową na Mariahilferstrasse w Wiedniu. Obrażona na siebie para stała w milczeniu na ulicy, jak wykuta w kamieniu, prawdopodobnie po kłótni. Zdjęcie wykonano aparatem Leica M6 TTL:Brett Price zauważył na nowojorskim Times Square postać przebraną za Statuę Wolności. Fotografię wykonał Nikonem F100 pod takim kątem, by zdawał się spoglądać zza ramienia modela. Gdyby nie reklama Samsunga po lewej, zdjęcie mogłoby uchodzić za nowojorski obrazek z lat 1930.:

120 Striking Street Photos

Marek Baczynski polował na przechodniów w szwedzkim Lund w niedzielny wieczór. Przyznaje, że musiał wyglądać zabawnie, gdy wykonywał akrobacje, by uzyskać najlepszy kadr, ale nikomu to nie przeszkadzało. Zdjęcie wykonano Nikonem:

120 Striking Street Photos

Dylan Jeffery zauważył na Jefferson Street w San Francisco przechodnia, który miał zawał serca i leżał na ulicy. Pomocy udzielała mu lekarka i policjant. Potem Jeffery poczuł się nieswojo, że sfotografował osobę, która cierpi. Uzyskał jednak bardzo dynamiczną kompozycję:

120 Striking Street Photos

Samuel Klein zrobił zdjęcie przechodniowi na ulicy San Francisco. Uwagę fotografa przykuło zmęczenie w posturze mężczyzny, który oparł się o drzewo, by odpocząć. Fotografię wykonano Nikonem D40:

120 Striking Street Photos

Lauren Roberson czekała na dobre ujęcie na stacji Miami Metrorail. Kiedy kolejka zaczęła zbliżać się do peronu, w kadrze znalazła się młoda dziewczyna:

120 Striking Street Photos

Sean Petykowski
długo przemierzał ulice Chicago w poszukiwaniu wdzięcznego obiektu, aż zabłąkał się do dzielnicy finansowej. Dostrzegłszy trzech palących mężczyzn, którzy wpatrywali się w swoje komórki, od razu wyciągnął swojego Nikona D60:

120 Striking Street Photos

Wszystkie zgłoszenia w lepszej rozdzielczości w galerii na Flickr.

podobne treści

  • Krzysztof Wiśniewski

    Rewelacyjne fotografie. Parę dni temu wyciągnąłem z zakamarków starą minoltę alfa sweet (700?) i postanowiłem zrobić parę czarnobiałych zdjęć. Teraz już mam inspirację gdzie wybrać się z aparatem.

  • nospam

    nie tylko czarno białe, np. portrety uliczne nieznajomych Darka Majgiera:
    http://dariusz.majgier.pl/portrety/