aplikacjeinternet

Trwają prace nad LibreOffice Online

Choć zarówno Office 365 jak i Dokumenty Google są wygodnymi narzędziami do pracy w chmurze, oba pakiety biurowe raczej nie kojarzą się dobrze ludziom zainteresowanym ideą wolnego oprogramowania. Na szczęście na horyzoncie pojawiła się właśnie alternatywa – trwają prace nad pakietem LibreOffice Online.

LibreOffice to popularny pakiet wolnego oprogramowania biurowego, który ma wiele zalet, ale brakuje mu elastyczności, jakie daje praca grupowa, edycja online czy przechowywanie dokumentów w chmurze. Ten stan rzeczy nie będzie jednak trwać wiecznie ponieważ firmy Collabora i IceWarp ogłosiły, że wspólnie pracują nad projektem LibreOffice Online, czyli edycją pakietu znajdującą się w całości w chmurze.

Obie firmy nie muszą zaczynać od podstaw. Pierwsze próby przepisania silnika renderującego LibreOffice, w taki sposób, by można było wykorzystać go w sieci podjęto już w 2011 roku. W tym samym czasie firma IceWarp rozwijała własny biznesowy serwer pracy grupowej, na którym oparty ma być projekt LibreOffice Online. Już teraz ich mechanizm zarządzania dokumentami pozwala na zarządzanie, przechowywanie i podgląd dokumentów LibreOffice w przeglądarce, ale do ich edycji uruchamiany jest zainstalowany lokalnie pakiet biurowy. Pomysłodawcy chcą oczywiście połączyć oba rozwiązania, dzięki czemu LibreOffice Online pozwoli w przyszłości na na wspólne edytowanie dokumentów czy podglądanie zmian wprowadzanych przez współpracowników w czasie rzeczywistym.

Zdjęcie: Flickr/jcorrius

podobne treści