naukanews

Trump zwiększa budżet NASA

Chyba coś jednak było w memach krążących swego czasu po Internecie. Imperator prezydent Trump zwiększył właśnie budżet NASA o dodatkowe 1,6 miliarda dolarów.

Nie jest tajemnicą, że Trump chciał, by jeszcze za jego kadencji NASA mogła pochwalić się czymś dużym. Co prawda misja przechwycenia asteroidy i umieszczenia jej na orbicie Księżyca została anulowana, ale NASA ma skupić się na Marsie. A w tym roku będzie jej trochę łatwiej, ponieważ prezydent Trump niespodziewanie zwiększył budżet agencji.

Na ten rok NASA wnioskowała o budżet w wysokości 19,9 miliardów dolarów. Okazało się, że ostatecznie otrzyma o 1,6 miliarda dolarów więcej, czyli około 21,5 miliard dolarów. W ubiegłym roku budżet NASA wyniósł 20,7 miliardów. Budżet na ten rok to największy budżet NASA w ciągu ostatniej dekady.

To świetna wiadomość, ponieważ zyska na tym praktycznie każdy projekt agencji. Programy związane z badaniami naukowymi Ziemi i innych ciał niebieskich otrzymają o siedemset milionów dolarów więcej niż w ubiegłym roku, łącznie około 6,9 miliarda dolarów. Badania nad eksploracją kosmosu przez ludzi otrzymają 5 miliardów dolarów, podczas gdy w ubiegłym roku było to 4,79 miliarda.

Co ciekawe, nowy budżet nie anulował programu budowy teleskopu WFIRST, który ma służyć do poszukiwania egzoplanet oraz ciemnej materii, którego budżet już dawno został przekroczony i oczekiwano jego anulowania. Tymczasem Trump przyznał na ten program dodatkowe 312 milionów dolarów pod warunkiem, że jego łączny koszt nie przekroczy 3,2 miliarda dolarów, ponieważ taką kwotę założył Kongres. Nie anulowano także dwóch misji na lodowy księżyc Jowisza, Europę, choć ich największym propagatorem był kongresmen, który przestał pełnić już swoją funkcję.

Ale najciekawsze jest to, że głównym celem NASA nadal ma być rozwój własnego programu załogowego i rozwój w jego ramach inicjatyw marsjańskich i księżycowych, wśród których na razie najbardziej ambitną jest plan budowy stacji Gateway na orbicie Księżyca, która ma służyć jako baza wypadowa do dłuższych misji.

podobne treści