news

Trump zapowiada powołanie sił kosmicznych

 

Prezydent USA zapowiedział utworzenie wydzielonych sił kosmicznych, jako szóstego rodzaju amerykańskich sił zbrojnych.

Sama amerykańska obecność w kosmosie nie wystarczy, musimy w kosmosie dominować,” stwierdził w swoim stylu prezydent USA, Donald Trump. „Będziemy mieli Air Force i Space Force. Oddzielone od siebie, ale równe.”

Choć na US Air Force nałożone są ograniczenia wynikające z podpisanego w 1967 roku Traktatu o przestrzeni kosmicznej, to właśnie głównie siły powietrzne zajmują się obecnie wojskowym wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej przez Stany Zjednoczone. To one dysponują amerykańskimi lądowymi wyrzutniami rakietowymi, one prowadzą własne badania związane z technologiami kosmicznymi, a NRO, agencja zajmująca się nadzorem nad amerykańskimi satelitami szpiegowskimi, jest nadzorowana wspólnie przez US Air Force i CIA.

Pomysł powołania osobnych sił kosmicznych pojawiał się w USA już wcześniej, a jego entuzjaści argumentowali, że tak reorganizacja pozwoli Pentagonowi działać bardziej efektywnie. Krytycy, jak nietrudno przewidzieć, argumentują, że wydzielenie osobnych sił kosmicznych osłabi pozycję US Air Force.

Jednak od zapowiedzi prezydenta do faktycznego powołania szóstego, obok US Navy, US Coast Guard, US Air Force, US Army oraz US Marine Corps, rodzaju amerykańskich sił zbrojnych jeszcze daleka droga, ponieważ taki ruch wymaga zatwierdzenia przez Kongres, a ten, jak donosi agencja Reutera, jest w tej kwestii podzielony.

Zdjęcie: Flickr/Gage Skidmore

podobne treści