news

Trump chce, by NASA wróciła na Księżyc

Czterdzieści pięć lat temu na Księżycu wylądowała ostatnia misja załogowa. W rocznicę tego wydarzenia prezydent USA podpisał specjalną dyrektywę, która przewiduje wznowienie przez NASA programu księżycowego, wraz z możliwością podjęcia ewentualnych załogowych lotów na Marsa.

Misja Apollo 17 rozpoczęła się 7 grudnia 1972 roku, a ostatnie załogowe lądowanie na Księżycu miało miejsce cztery dni później. W czterdziestą piątą rocznicę tego wydarzenia, prezydent Trump podpisał dekret, który formalnie nakazuje NASA podjąć działania, mające zaowocować przeprowadzeniem kolejnej załogowej misji księżycowej. Ale jeśli prawie pół wieku temu kontekstem był kosmiczny wyścig z ZSRR, teraz jest nim przyszła załogowa wyprawa na Marsa.

„Dyrektywa, którą dziś podpisuję, sprawi, że amerykański program kosmiczny po raz kolejny skupiać się będzie na odkryciach i załogowej eksploracji,” stwierdził przy tej okazji Trump. „Jest ona ważnym krokiem do tego, by amerykańscy astronauci powrócili na Księżyc po raz pierwszy od 1972 roku (…). Tym razem jednak nie zostawimy tam tylko flagi i odcisków butów – tym razem zbudujemy fundament pod przyszłą misję na Marsa, a może nawet na inne planety.”

Prezydent USA odnosił się w tym wypadku do zapowiedzianego wcześniej przez NASA planu, który zakłada budowę na orbicie Srebrnego Globu stacji Deep Space Gateway, która docelowo ma służyć jako swego rodzaju „stacja przesiadkowa” pomiędzy Ziemią a Marsem. Budowa stacji ma ruszyć wraz z pierwszymi misjami rakiety SLS oraz załogowego statku Orion.

Niestety prace nad rakietą przedłużają się. Pierwotnie planowano, że jej pierwszy lot odbędzie się w przyszłym roku, ale obecnie uważa się, że nie stanie się to przed rokiem 2020. Robert Lightfoot, pełniący obowiązki szefa NASA, stwierdził, że nowa dyrektywa sprawi, że agencja będzie musiała energicznie przystąpić do realizacji tych zamierzeń. Ważniejsze jednak od tego, jaki właściwie cel postawiono przed NASA, wydaje się być fakt, że agencja wsparcie polityczne do jego realizacji.

Zdjęcie: NASA

podobne treści