wynalazki

Triton czyli ambitny pomysł na gadżet do oddychania pod wodą

Pamiętacie Jedi breathery z pierwszej części Gwiezdnych Wojen? Koreański designer Jeabyun Yeon zaprojektował ostatnio gadżet, który dzięki wykorzystaniu „sztucznych skrzeli” ma pozwolić ludziom oddychać pod wodą.

Jego koncept o nazwie Triton Oxygen Respirator opierać się ma na technologii specjalnych filtrów, które opracowano w Korei Południowej. Znajdujące się w tych filtrach otwory mają być mniejsze niż wielkość cząsteczki wody, dzięki czemu cząsteczki tlenu rozpuszczonego w wodzie byłyby od niej oddzielane, kompresowane i przechowywane w niewielkim zbiorniku, który umożliwiałby nurkowi oddychanie.

Brzmi świetnie, wygląda jeszcze lepiej, w końcu makietę przygotowywał student wzornictwa przemysłowego. Czy jednak coś takiego jest w ogóle możliwe? To już zupełnie inna kwestia.

Zbudowanie urządzenia, które działałoby w ten sposób wydaje się być całkiem realne, niestety trudno stwierdzić, czy człowiek mógłby dzięki niemu oddychać pod wodą. Pomijając już fakt, że projektant sam przyznaje, że do zasilania jego projektu potrzebna byłaby „rewolucyjna” bateria trzydziestokrotnie mniejsza od obecnie stosowanych, ważniejszą kwestią jest to, czy można w ten sposób oddzielić wystarczająco dużo tlenu, by nurek mógł swobodnie oddychać.

Rozpuszczalność tlenu w wodzie zależna jest od temperatury i ciśnienia. W wodzie destylowanej w temperaturze 0 stopni Celsjusza i przy ciśnieniu 1013 hpa wynosi ona 14,64 mg/dm3. Człowiek w stanie spoczynku zużywa w ciągu minuty około 200 ml tlenu, ale to jeszcze nie znaczy, że Triton Oxygen Respirator musiałby odseparować tylko tyle tlenu z wody, ponieważ płucom daleko do stuprocentowej sprawności, a czymś trzeba je wypełnić. Można to liczyć, ale i tak nie ma to większego znaczenia, ponieważ projektant nie podaje jaką sprawność mają filtry opracowane rzekomo przez południowokoreańskich naukowców.

Możliwe, że Jeabyun Yeon jako student Samsung Art And Design Institute wie coś więcej niż my, ale wygląda na to, że Triton Oxygen Respirator pozostanie na razie tylko makietą.

Zdjęcia: Jeabyun Yeon

podobne treści