krótka piłkasmartfony

Trzy warianty nowego flagowca Sony

Odkąd tylko usłyszeliśmy o produkcji pierwszych ekranów 4K dla smartfonów, jasnym stało się, że już wkrótce staną się one elementem zaciekłego wyścigu gigantów tej części rynku. Najnowsze doniesienia wskazują, że wbrew oczekiwaniom na czele znalazł się nie kto inny, jak Sony, które zaprezentowało aż trzy warianty smartfona Xperia Z5, w tym jeden dysponujący panelem IPS rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli.

Sony Xperia Z5 Premium, bo tak nazywa się gadżet, posiada 5,5-calowy ekran IPS osiągający 808 PPI. Oznacza to, że zagęszczenie pikseli każdy cal jego powierzchni jest aż dwa razy niż w przypadku iPhone’a 6 Plus, i to pomimo zbieżnych rozmiarów obydwu wyświetlaczy. Z pierwszych recenzji wynika, że jakość panelu jest rzeczywiście zdumiewająca i co najważniejsze, nie skutkuje przegrzewaniem smartfona, który wymigał się od zmór Xperii Z3 i kilku innych gadżetów z procesorem Qualcomm Snapdragon 810. Oprócz wspomnianego chipu, a także ekranu w specyfikacji smartfona znajdziemy też 3 gigabajty RAM-u, grafikę Adreno 430, 32 GB pamięci i slot na karty micro SD. Sony deklaruje, że smartfon jest też w stanie nagrywać i odtwarzać materiały w jakości 4K, skalując w górę klipy o niższej rozdzielczości.

Tak doskonałe parametry gadżetu znajdują swoje przełożenie na cenę. Zgodnie z informacjami prasowymi Japończyków, smartfon Sony Xperia Z5 Premium zostanie wprowadzony do sprzedaży w Polsce już w listopadzie i będzie kosztować 3999 złotych. Nie ma lekko.

Poza obrzydliwie drogim phabletem, do sklepów trafią też dwa inne produkty Sony – standardowa Xperia Z5 i Xperia Z5 Compact. Zbieżność ma też oczywiście swoje przełożenie na specyfikacje. Podobnie, jak wariant premium, obydwa dysponują ośmiordzeniowym procesorem Qualcommu: Snapdragon 810 (64 bit), wbudowanym czytnikiem odcisków palców do odblokowywania telefonu i płatności elektronicznych, 5-megapikselową kamerą do „selfies” oraz doskonałym, 23-megapikselowym aparatem głównym Exmor RS z soczewką G Lens flaszem LED.

Główną różnicą między wszystkimi smartfonami jest oczywiście rozmiar ich ekranów. Bazowa Xperia Z5 dysponuje panelem o przekątnej 5,2 cala. Najmniejsza Xperia Z5 Compact posiada zaś wyświetlacz o relatywnie niewielkim rozmiarze 4,6 cala. Każda z wersji gadżetu pracuje pod kontrolą Androida 5.1 Lollipop.

Z zapowiedzi Sony wynika, że zarówno Xperia Z5 (w wariancie Single bądź Dual SIM), jak i Xperia Z5 Compact ukażą się na rynku już w październiku i będą kosztować odpowiednio 2999 oraz 2599 złotych. Pierwsza z nich ma być dostępna do nabycia w obudowach zabarwionych na biało, grafitowo, złoto bądź zielono. Druga trafi do sklepów w kolorach żółtym, koralowym, grafitowym i białym.

Źródło: Gizmodo.com & Sony

podobne treści