nauka

Trafnych jest aż 90 procent opinii formowanych na podstawie butów

Maksyma zakazująca wydawania ocen na podstawie wyglądu dopiero co napotkanej osoby jest niesłuszna. A przynajmniej buty okazały się świetnym probierzem pozycji społecznej i osobowości.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Kansas ustalili, że spojrzenie na obuwie najczęściej noszone przez daną osobę zazwyczaj wystarcza, by zgadnąć, z kim mamy do czynienia. Wiek, zawód, a nawet przekonania polityczne – to wpływa na styl ubierania się, ale to niesamowite, że na podstawie wyboru butów tak wiele można się domyślić. Ankietowani mylili się w ocenach tylko w jednej na dziesięć odpowiedzi na pytania!

Podsumowanie badania wskazuje, że jego autorzy sami są zdumieni:

Zaskakująco mało istotne szczegóły wyglądu pozwalają patrzącemu całkiem trafnie zgadnąć, jaką osobowość, status społeczny i przekonania polityczne przejawia dana osoba. Przyjrzeliśmy się w szczególności temu, z jaką dokładnością udaje się ocenić cechy nieznanej osoby tylko na podstawie najczęściej noszowych butów. Uczestnicy badania dostarczyli nam zdjęcia swoich butów, a podczas innego spotkania wypełnili kwestionariusze dotyczące danych osobowych i charakteru. Grupa odbiorców opatrzyła obuwie ze zdjęć opiniami dotyczącymi przypuszczalnych cech właścicieli butów, i okazało się, że ich domysły korelowały z faktycznymi cechami tych osób. Świeża grupa uczestników badania z dużą dozą dokładności określiła wiek, płeć, zarobki oraz charakter właścicieli butów. Okazuje się, że przynajmniej pod pewnymi względami obuwie wystarcza, by oceniać innych.

Jeden z wniosków naukowców brzmi: „Buty dostarczają niewielkiej, ale użytecznej, ilości danych o właścicielu”.

Mniejsza o płeć i wiek, które na podstawie butów faktycznie odgadnąć najłatwiej. Co z osobowością? Oto kilka wniosków z badania:

  • ekstrawertycy noszą buty rzucające się w oczy
  • zamożni wybierają droższe marki butów
  • ludzie sumienni i skrupulatni dbają o czystość obuwia
  • dziewczyny w butach po kostkę są uznawane za agresywne i tak właśnie same się określają
  • właściciele butów, które wyglądają na niewygodne, to bardzo spokojni ludzie
  • „nudne” buty, czyli te klasyczne, nierzucające się w oczy i utrzymane w stonowanych kolorach, mogą wskazywać na to, że noszący lubi trzymać innych na dystans, tłumi w sobie emocje i potrzebuje dłuższego czasu na to, by wejść z drugą osobą w bliskie relacje.

Ostatni opis pochodzi z ankiet samooceny wypełnionych przez właścicieli butów, i właśnie te cechy najrzadziej na podstawie oceny butów odgadywano. Kamuflowanie się przez nijakość jest więc skuteczne. [Huffington Post, zdjęcie: Hungeree]

podobne treści