naukanews

Toyota zbuduje łazik księżycowy?

W ostatnich latach Chiny mocno poszerzyły swoje kosmiczne ambicje, co nie mogło nie mieć wpływu również na plany Japonii w tym zakresie. Ostatnio sonda Hayabusa 2 japońskiej agencji kosmicznej wylądowała na powierzchni asteroidy Ryugu, by pobrać z niej próbki gruntu. Ale na tym japońskie ambicje się nie kończą – JAXA też chciałaby wysłać własną misję na Księżyc.

Trudno nie doszukiwać się tutaj pewnych podobieństw z chińskim programem Chang’e, ale w sumie dla nauki powody, dla których nagle znajdują się pieniądze na badania są drugorzędne – najważniejsze, że się pojawiły. I już niebawem, bo w przyszłym tygodniu, mamy poznać więcej szczegółów na ten temat.

Na razie jednak wiadomo, że misja ta ma być przeprowadzona przez agencję JAXA przy współudziale Toyoty. Doprowadziło to do oczywistych spekulacji na temat tego, że firma znana między innymi z produkcji samochodów terenowych otrzyma zadanie budowy japońskiego łazika księżycowego. Toyota co prawda potwierdziła, że będzie brała udział w przedsięwzięciu japońskiej agencji kosmicznej i jej udział będzie związany z „mobilnością i sondą kosmiczną”, ale odmówiła podania żadnych szczegółów.

Pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość i poczekać do przyszłotygodniowej konferencji, która odbędzie w Tokio, a na której zostaną przedstawione szczegóły planowanej misji.

Do tej pory jedynie Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny zdołały wylądować na Srebrnym Globie. Obecnie trwa też pierwsza taka misja podjęta przez podmiot z Izraela.

Ilustracja: NASA

podobne treści