naukawynalazki

Touché: dotykowy interface Disney’a

Disney nie kojarzy się raczej z nowymi technologiami. Raczej z zastosowaniem najnowszych technologii do produkcji filmów familijnych. Ale prawda jest taka, że jest to największa na świecie korporacja medialna i, jako taka, posiada swój własny oddział odpowiedzialny za badania, który pochwalił się kilka dni temu sprzętem, umożliwiającym niesamowitą interakcję z maszynami przy pomocy dotykowego interface’u.

Opracowany przez Disney Research system o nazwie Touché, nie jest zwykłym systemem wykrywania dotyku. W odróżnieniu od zwykłych sensorów pojemnościowych, Touché nie wykrywa jedynie czy dana powierzchnia jest dotykana czy nie. Dzięki temu, że dane są próbkowane dużo częściej możliwe jest stworzenie wykresu zmian natężenia pola elektrycznego na danej powierzchni. A to już prowadzi do rozpoznawania czy powierzchnia dotykana jest jednym placem czy całą dłonią. Skuteczność systemu wynosi 99%. Mało tego – Touché wykorzystać można do nadania możliwości dotykowego interface’u rzeczom, których byśmy o to nie podejrzewali, na przykład wodzie.

Disney nie sprecyzował jeszcze w jaki sposób zamierza wykorzystać swój wynalazek, ale nagranie prezentujące możliwości Touché sugeruje kilka zastosowań. Niektóre abstrakcyjne, inne bardziej życiowe. Do tych ostatnich zalicza się możliwość kontrolowania odtwarzacza mp3 przy pomocy gestów dłoni. Ciekawe czy Disney będzie implementował to tylko i wyłącznie w swoich produktach, czy zamierza też zarobić na patencie. Bo to, że szczegóły techniczne nie będą dostępne Open Source jest raczej pewne.

[Disney Research via Dvice]

podobne treści