wtfwynalazki

Tomatan: robot podający pomidory

W dziedzinie robotyki Japończycy mają spore doświadczenie. Nawet jeśli budowane przez nich roboty są czasem, delikatnie mówiąc, dziwne. A najnowszym robotem z całej serii tych ostatnich jest robot podający pomidory.

Nie jest to jednak byle jaki robot podający pomidory, to Tomatan, mechaniczna reklama firmy Kagome, największego w Japonii producenta pomidorowych przetworów. Historia jego powstania jest dość zagmatwana, ale rozpoczyna się od prostego założenia – Kagome chciało pokazać się w trakcie tegorocznego maratonu w Tokio. A ponieważ pomidory zawierają dużo witamin, mikroelementów a przede wszystkim wody, bardzo dobrze nadają się do gaszenia pragnienia, co mogłoby być docenione przez  biegaczy. W skrócie: biegniemy, jemy pomidory, promujemy Kagome.

Problem w tym, że żeby zjeść pomidora Shigenori Suzuki, który miał reprezentować firmę podczas maratonu, musiałby się zatrzymać albo znacząco zwolnić tempo biegu, a to nie odbiłoby się najlepiej na jego wyniku. Dlatego postanowiono zbudować robota, który zautomatyzuje cały proces.

Dlatego właśnie studio Maywa Denki zbudowało dla Kagome robota Tomatan. Jego jedynym zadaniem jest podawanie pomidorów znajdujących się w zasobniku wprost do ust biegacza. Dzięki temu ma on wolne ręce, nie musi zwalniać tempa, a pomidory dają mu dodatkową energię podczas biegu. Energię, której najwyraźniej musi być całkiem sporo, gdyż spoczywający na ramionach biegacza robot waży ponad 8 kilogramów.

Na szczęście dla pana Suzuki nie musiał on pokonywać pełnego dystansu – wystarczyło, że przebiegł on 5 kilometrów z Tomatanem na plecach. Trochę gorzej miał inny biegacz, który następnego dnia miał przebiec cały maraton. Tym razem jednak ze wsparciem mniejszej wersji Tomatana o nazwie Petit-Tomatan, która waży jedynie 3 kilogramy.

podobne treści