news

To zdjęcie najtrafniej ilustruje sytuację w Korei Północnej

Wśród wyróżnionych w konkursie World Press Photo 2012
znalazła się fotografia wykonana w Phenianie dwa miesiące przed
śmiercią Kim Dzong Ila. Zdjęcie jest bardzo symboliczne, przedstawia
oświetlony, kuriozalny ołtarzyk w zaciemnionym mieście wyglądającym jak więzienie. Co ciekawe, metaforyczne przesłanie fotografii wynika z bardzo prozaicznych powodów.

Dzieło Bośniaka Damira Sagolego zostało wykonane aparatem Canon 5D Mark II 5 października 2011 roku. Od razu przychodzi nam nam myśl obserwacja, że ujęcie przedstawia kraj totalitarny. Na pierwszy rzut oka to bardziej więzienie albo obóz pracy, a nie osiedle mieszkalne.

Jedynym źródłem światła w kadrze jest podświetlony portret Kim Ir Sena. Tak, jakby kult jednostki wyssał z narodu całą energię. Nie brak w tym ziarenka prawdy. Właśnie polityka ojca i dziadka Kim Dzong Una, czyli obecnego ukochanego przywódcy Korei Północnej, doprowadziły państwo do stanu, w którym energia elektryczna jest dobrem luksusowym. Obywatele kraju musieli się przyzwyczaić do tego, że nocami większość zostaje pozbawiona dostaw prądu.

Zdjęcie Sagolego okazuje się więc zbliżeniem tego z satelity. [World Press Photo, MSNBC, zdjęcie: Damir Sagolj/Reuters]

podobne treści

  • gaco

    Socjalizm to kraina dobrobytu nie ma co, burżuazja satelitami zakłuca obraz innych satelit żeby Korea wyglądała na nieoświetloną.

  • tomi33

    U nas tez juz niedlugo tak bedzie . Dzieki tusk i boni .

  • bw.blue

    Kłamczński też tak chce … 10 każdego miesiąca wbija w łeb lemingom pisowatym co mają robić i kto jest ich bogiem.