nauka

To pewne – duża czcionka podkręca emocje

Przekazy pisane wielkimi literami – nie wspominając o WIELGACHNYCH – denerwują. Niestety, nic nie wskazuje na to, by krzykliwe przekazy miały przestać nas bombardować. Niemieccy naukowcy uważają, że rozmiar im większy rozmiar czcionki, tym silniejszy przekaz i intensywniejsze uczucia, jakie po nim pozostają w odbiorcach.

Jak czytamy w PLoS ONE, z badań prowadzonych przez psychologów z Berlina i Göttingen wynika, że słowa i zdania drukowane wielkimi literami stanowią silniejszy bodziec dla mózgów czytającego. Nieważne, czy to wyrazy o wydźwięku pozytywnym, negatywnym czy neutralnym – czcionka dużych rozmiarów powoduje powstawanie silniejszych impulsów elektrycznych przesyłanych między neuronami. Jest to odczuwane jako intensywniejsze, dłużej odczuwane emocje.

Badacze nie są pewni, dlaczego tak się dzieje, ale przypuszczają, że reakcja może być związana z prostym, pierwotnym mechanizmem: większe obiekty wydają się być bliżej, a zarazem wymagają większej ostrożności i szybszej reakcji.

Konkluzja brzmi:

Wyniki naszych badań wskazują na to, że język pisany jest w dzisiejszym społeczeństwie jednym z istotnych źródeł przekazów o zabarwieniu emocjonalnym.

Tylko proszę, aby nie były w dodatku pisane Comic Sans. [PLoS ONE]

podobne treści