news

To nie Photoshop, czyli o czym Jobs rozmawiał z Miedwiediewem

Tematem spotkania – chciałoby się powiedzieć „na szczycie” – było stworzenie rosyjskiej Doliny Krzemowej. Prezydent Rosji zamierza zbudować w swoim państwie „miasto innowacji”. Prawie z niczego

Dmitrij Miedwiediew odwiedził Kalifornię, by o technologii rozmawiać z kimś, kto się na niej niewątpliwie zna, czyli z szefem Apple. Steve Jobs podsunął mu kilka pomysłów na temat zdobywania supremacji na rynku nowych technologii. Przy okazji promując nowy model swojego telefonu.

Dolina Krzemowa w Rosji? Czy to możliwe? Jak pisze w Moscow Times. Esther Dyson, Rosja może stać się potentatem technologicznym, jeśli stworzy warunki do rozwoju biznesu, a potem nie będzie się do niczego mieszać. Oto wskazówki:

1. Przedsiębiorcy nie powinni musieć borykać się z takimi problemami jak łapówkarstwo i biurokracja.

2. Rosja powinna przyciągać utalentowanych inżynierów i naukowców i nagradzać ich za dobre pomysły.

3. Konieczny jest stały dopływ specjalistów od zarządzania, sprzedaży i marketingu.

4. Przedsiębiorcy powinni mieć wsparcie ekspertów i mentorów, a klienci powinni kierować się jakością przy doborze sprzętu.

5. Liczba przedsiębiorstw ulokowanych w tym samym miejscu powinna być wystarczająco wysoka, by różni ludzie mogli nawzajem uczyć się od siebie.

6. Wszystko musi być jawne i przejrzyste.

Znana jest nawet lokalizacja rosyjskiego Miasta Krzemowego. Nieopodal Moskwy znajduje się Skołkowo, w którym działa już uczelnia managerska. Przedsiębiorców zachęca się do umieszczania tam swoich biur, fabryk i laboratoriów. Wszystko oparto na założeniu, że innowacje najlepiej wzrastają na kampusie nowych technologii.

Tylko czy Skołkowo znajduje się w dolinie? [Brian Barrett/giz, Moscow Times]

podobne treści

 • Anonim

  Na razie Rosja nie spełnia żadnego z tych 6 punktów. Do listy dodałbym konieczność wysokiego poziomu poszanowania praw autorskich i praw własności przemysłowej, co do których akurat w Rosji panuje pełen liberalizm.

 • Anna Piwnicka

  No właśnie :(

 • herhor

  Hehe,
  Zaraz prezydent pogada z Putinem, a ten rozkarze zbudowac miasto, potem rozkarze przedsiebiorcom sie tam osiedlic, produkowac najlepszy sprzet na swiecie i jeszcze byc kreatywnymi.
  I bedzie! :-)

 • Mateusz Rodak

  Dzięki za rozwianie wątpliwości co do Photoshopa :)

 • Rafał Tomański

  Jobs wygląda, jakby zaczynał go jeść jakiś rak

 • Rafał Tomański

  zaczyna się robić podobny do Macieja Kozłowskiego

 • gutomski

  dolina w usa została zbudowana w oparciu o zlecenia rządowe, wówczas program kosmiczyny i trwa teraz dzieki zleceniom rządu teraz głównie zleceniom militarnym, te ifoniki stiva to jedynie skutek uboczny tych zleceń rzadzu usa

 • Anonim

  Jak sądzicie czym Jobs tak rozśmieszył Miedviedieva?
  – Jobs – chciałbym u was uruchomić fabrykę apple bez konieczności dawania komukolwiek łapówek,
  – Miedviedev – HAHAHAHAHAHA.