newswynalazki

To nie nowy samolot stealth, to dron Facebooka

Nie tylko Google planuje dostarczać Internet z powietrza, swoje plany w tej materii ma również Facebook. Firma pochwaliła się właśnie prototypem drona o nazwie Aquila, który ma stać się podstawą podniebnej floty Facebooka.

Według sieci społecznościowej, finalny prototyp jest już gotowy do testów. Przypominająca swoim kształtem niewykrywalne dla radarów samoloty wojskowe maszyna, swoimi rozmiarami, a przede wszystkim rozpiętością skrzydeł, przypomina Boeinga 737. Jest jednak dużo lżejsza niż pasażerki samolot giganta ze stanu Waszyngton. Jest nawet lżejsza niż samochód osobowy, ponieważ waga drona ma mieścić się w przedziale od 440 do 500 kilogramów, w zależności od sprzętu znajdującego się na jego pokładzie. Według planów Facebooka ma to pozwolić na pozostawanie w powietrzu przez trzy miesiące na operacyjnym pułapie wynoszącym od 60 do 90 tysięcy stóp.

Zmiany operacyjnego pułapu zależeć będą od pory dnia. W założeniach powierzchnia wykonanego z włókna węglowego i kompozytów drona ma być pokryta panelami słonecznymi. Podczas dnia ma on się wznosić na wysokość 90 tysięcy stóp, by tam, wysoko ponad chmurami i trasami samolotów pasażerskich, ładować swoje akumulatory. W nocy pułap ma być obniżany do 60 tysięcy stóp (nadal sporo ponad ruchem lotniczym), by oszczędzać energię oszczędzać energię elektryczną potrzebną do napędzania czterech silników.

Drony Facebooka mają działać w ten sposób – znajdujące się na ziemi stacje bazowe mają śledzić lokalizację latających maszyn i przy pomocy lasera, który trafiać ma w zainstalowany na dronie odbiornik, we współpracy z ISP, zapewniać mają komunikację z Internetem. Następnie zainstalowany na samolocie sprzęt ma transmitować sygnał, już drogą radiową, na ziemię. Według Facebooka, przeprowadzone do tej pory testy laboratoryjne wykazały, że takie połączenie laserowe może przekazywać dane z przepustowością 10 gigabitów na sekundę.

Facebook, w ramach swojej inicjatywy Internet.org, planuje przy pomocy dronów Aquila stworzyć sieć dostarczającą Internet w niedostępnych obszarach. Sieć społecznościowa chwali się, że dzięki dostępowi do wielu źródeł danych jest w stanie zlokalizować skupiska użytkowników i wysłać nad nich drona by zapewnić optymalny dostęp do Internetu.

Zdjęcie: Facebook

podobne treści