krótka piłkanews

TNW: Windows 8.1 już dziś popularniejszy od Windowsa 8

Nie jest oczywiście żadną tajemnicą, że szeroko pojęty rynek systemów operacyjnych dla komputerów osobistych wciąż pozostaje zdominowany przez najróżniejsze wersje dobrze nam wszystkim znanego Windowsa. Jak jednak kształtuje się od paru lat coraz bardziej zacięta, wewnętrzna rywalizacja między poszczególnymi wariantami flagowego OS-u Microsoftu?

Według przeprowadzonych przez Net Applications, które wykorzystało dane pochodzące od 160 milionów unikalnych użytkowników odwiedzających 40 tysięcy różnych stron internetowych, bardzo szybko na popularności zyskuje najnowsze dzieło MS, Windows 8.1. Po 7 miesiącach od oficjalnej, rynkowej premiery OS-u, zdołał on o duży palec wyprzedzić w rankingu niewiele starszego od siebie Windowsa 8, który nie odnotował właściwie żadnych skoków na plus mniej więcej od sierpnia zeszłego roku. Biorąc pod uwagę fakt, iż wersja 8.1 stanowi w gruncie rzeczy darmową, dużą aktualizację „ósemki”, jej powolny zjazd nie może stanowić dla nas w zasadzie żadnej niespodzianki.

Nieco lepiej prezentuje się natomiast sytuacja nieco starszych wersji OS-u wciąż radzących sobie z presją nowszych produktów MS. Udziały Windowsa 7 wzrosły o dodatkowe 0,8% w stosunku do rezultatów z poprzedniego miesiąca, a pozbawiony już oficjalnego wsparcia firmy, Windows XP nadal odpowiada za nieco ponad 1/4 ogólnej obecności systemu na rynku. Tak jak wynikało ze znakomitej większości przewidywań i fachowych prognoz, proces powolnego dogorywania tego OS-u potrwa prawdopodobnie znacznie dłużej niż życzyliby sobie tego przedstawiciele giganta z Redmond.

Co gorsza dla nich, wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że śladami XP podąży w następnych latach także nadal zyskujący na popularności Windows 7. Najnowszy z pozbawionych interfejsu Modern OS-ów Microsoftu jeszcze przez długi czas będzie utrzymywał swoją dominację w wewnętrznej rywalizacji tych systemów.

No i cóż, nietrudno już dziś założyć, że podobnie jak miało to miejsce w wypadku wciąż całkiem popularnego XP-ka, odciąganie ludzi od „siódemki” będzie w przyszłości dla Microsoftu naprawdę niełatwym zadaniem. No, chyba, że i oni otrzymają kiedyś możliwość całkowicie darmowej aktualizacji.

Źródło: The Next Web

podobne treści