newsWiadomości promowanewynalazki

Tłumaczenia w czasie rzeczywistym rozmów Skype jeszcze w tym roku

Dwa lata temu Microsoft zaprezentował eksperymentalny system, który pozwolił na tłumaczenie w czasie rzeczywistym z angielskiego na mandaryński. Teraz Redmond pochwaliło się implementacją tego mechanizmu w komunikatorze Skype.

Cała rozmowa, która odbyła się podczas konferencji Re/code Code Conference, przebiegła bez zakłóceń. Nieznający niemieckiego pracownik Microsoftu, który rozmawiał podczas prezentacji ze swoją niemieckojęzyczną koleżanką, był w stanie porozumieć się z nią w zaskakująco płynny sposób (biorąc pod uwagę, że pomiędzy wypowiedzianymi zdaniami należało zostawić trochę czasu na to, by Skype zsyntetyzował odpowiedzi w języku angielskim).

CEO Microsoftu, Satya Nadella, zapowiedział, że moduł tłumaczący rozmowy zostanie wprowadzony do wszystkich platform, na których obecnie dostępny jest Skype. Jeszcze w tym roku zostanie on udostępniony użytkownikom stacjonarnej wersji aplikacji, wersje mobilne pojawią się później, możliwe że w ciągu 2-3 lat. Początkowo liczba obsługiwanych języków będzie ograniczona do około 40, niestety Microsoft nie pochwalił się jakie konkretnie będą to języki.

Co ciekawe, podczas prezentacji Nadella stwierdził też, że Deep Neural Network, czyli sieć neuronowa Microsoftu, która jest sercem tego projektu, wykazuje dość dziwne właściwości, których na razie nie udało się wyjaśnić:

„Uczyliśmy ją angielskiego, więc nauczyła się angielskiego. Później uczyliśmy ją mandaryńskiego. Poznała mandaryński, ale stała się też lepsza w angielskim. Jeszcze później nauczyliśmy ją hiszpańskiego. Całkiem nieźle posługuje się więc hiszpańskim, ale wyraźnie poprawił się też jej angielski i mandaryński. Szczerze mówiąc żaden z nas nie wie, dlaczego tak się dzieje.”

Pomijając tą ciekawostkę, tłumaczenie Skype robi dobre wrażenie. Należy jednak pamiętać, że wszystkie wymienione przez Nadella’ę języki mają stosunkowo prostą gramatykę. Zobaczymy jak poradzi sobie z prawdziwym wyzwaniem, jakim jest na przykład większość języków słowiańskich.

podobne treści