naukawynalazki

Tkanka cyborga

Naukowcy z Harvardu opracowali materiał, który łączy w sobie elektronikę i komórki biologiczne.

Zespół biologów, chemików i biotechnologów Harvardu opracował nowy materiał, który może z powodzeniem stanowić stelaż dla rozrastających się komórek. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że stelaż ten zbudowany jest z też metalowych rurek, wykrywają aktywność elektryczną. Zdjęcie przedstawia właśnie te nanorurki (zabarwione na brązowo) na tle materiału, który zazwyczaj wykorzystywany jest jako stelaż dla komórek.

„Nanoelektryczne rusztowanie zostało wykonane z mikroskopijnych, metalowych nanorurek, prostych lub powyginanych, które pokryte są maleńkimi tranzystorami wykrywającymi aktywność elektryczną. Badacze złożyli i wygięli nanorurki tworząc z nich trójwymiarową strukturę (…). Rezultatem było rusztowanie, które jest jednocześnie porowate i giętkie – co nie jest łatwe do osiągnięcia w przypadku elektroniki.

Na tak przygotowanych rusztowaniach ‚zasadzono’ następnie komórki oraz połączono je z konwencjonalnymi biomateriałami, takimi jak białko, tworząc rusztowania hybrydowe.”

Zespół przetestował możliwości wykrywania „tkanki cyborgów” na żywych komórkach – na tak przygotowanym stelażu naukowcy wyhodowali komórki neuronów substancji szarej i zmierzyli jej aktywność po podaniu neurotransmiterów. Zmierzyli także zmiany w poziomie pH po przeciwnych stronach sztucznie wyhodowanego naczynia krwionośnego.

Wynalazkiem są już oczywiście zainteresowane koncerny farmaceutyczne, które mają nadzieję, że dzięki niemu będą mogli na bieżąco śledzić reakcje konkretnych tkanek na leki.

[TechnologyReview]

podobne treści