news

Titanic podniesiony z dna

Wrak okrętu, który był słynny nawet przed tym filmem z Leonardo
DiCaprio, spoczywa na dnie oceanu od 1912 roku. Jednak dopiero połowa
jego powierzchni została zbadana przez naukowców. Wkrótce to się zmieni. Nowa ekspedycja „podniesie statek z dna” ponieważ tak dokładnie udokumentuje jego kształt, że będzie możliwe odtworzenie trójwymiarowego modelu wraku.

Dave Gallo, który w Woods Hole Oceanographic Institution odpowiada za ekspedycje specjalne, nazywa dotychczasowe wyprawy „rozrywkowymi”. Nowy projekt, Expedition Titanic, ma nie tylko wspaniale zrobioną stronę internetową, ale i wielkie cele. Będzie pierwszą wyprawą „archeologiczną”, ba, detektywistyczną!

The Titanic Gets Its Most Thorough Scan Ever

Titanic zostanie zmierzony za pomocą najnowszych zdobyczy w dziedzinie robotyki. Naukowcy zastosują precyzyjne echosondy i programy komputerowe  do tworzenia trójwymiarowego obrazu wysokiej rozdzielczości. Jak można przeczytać na stronie ekspedycji, specjaliści zamierzają metodycznie dokonywać pomiarów z 30 miejsc dookoła wraku. „Nigdy wcześniej nie próbowano stworzyć modelu 3D czegoś tak wielkiego i pozbawionego regularnego kształtu oraz położonego na takiej głębokości”.

Na szczęście Jamesa Camerona nikt nie zaprosił. [Kyle VanHemert/giz, Expedition Titanic, Reuters, Scuttlefish]

podobne treści

 • Dawid Krysiak

  może by tak przy okazji podnieść i inne wraki i trochę w oceanach posprzątać?

 • salet007

  Z tego co zrozumiałem wrak nie zostanie dosłownie podniesiony z dna, to tylko następna zmyłka dziennikarza zachęcająca do czytania.

 • durnykrysiak

  Krysiak ty to moze wroc do podstawowki. Statki nawet sie specjalnie zatapia aby zwierzeta mialy nowe schronienie oraz aby tworzyc nowe rafy koralowe.

  Pewnie jestes nastepnym fanatykiem ekologicznym ktory nie ma bladego pojecia o rzeczywistosci.