fotonaukanews

Titanic na zdjęciach HD

Wkrótce upłynie stulecie od zatonięcia RMS Titanic. Z tej okazji National Geographic publikuje doskonałej jakości zdjęcia wraku spoczywającego na dnie oceanu.

Fotografie, które można nazwać panoramami pozostałości statku, powstały z tysięcy mniejszych zdjęć. Warto kliknąć, by obejrzeć je w lepszej rozdzielczości:

Od katastrofy, która miała miejsce na Atlantyku 12 kwietnia 1912 roku, wrak do 1985 roku czekał na odkrycie. Od tamtej pory regularnie staje się celem wypraw, dzięki czemu ciągle zdobywamy o nim nową wiedzę. Jednak ani zdjęcia, ani filmy, nie oddawały dotychczas rozmiarów tego grobowca. Warto więc przyjrzeć się nowym zdjęciom i widocznych na nich detalom, świadczącym nie tylko o powodach, dlaczego statek zatonął ale i o długości jego pobytu pod wodą.

Obrazy powstały w Laboratorium Wysokiej Jakości Wizualizacji należącym do Instytutu Oceanograficznego w Woods Hole w stanie Massachusetts. Do stworzenia kompilacji posłużyły zdjęcia zarejestrowane podczas specjalistycznej podwodnej wyprawy, która odbyła się w sierpniu – wrześniu 2010 roku. [National Geographic, zdjęcia: COPYRIGHT© 2012 RMS TITANIC, INC, Woods Hole Oceanographic Institute]

podobne treści