aplikacjeWiadomość główna

The Niantic Project, czyli co szykuje Google?

Doskonale zdaję sobie sprawę, że poruszając ten temat nakręcam kampanię viralową. ale trudno – przynajmniej jest ciekawa. W sam raz na jesienny, piątkowy wieczór.

Cała sprawa zaczęła się rok temu, kiedy John Hanke, jeden z założycieli Keyhole Inc. wszedł do biura Larry’ego Page’a. Obaj panowie pracują w jednej firmie od czasu gdy Google w 2004 roku kupił Earth Viewer, produkt, który stał się później znany jako Google Earth. Hanke przyszedł do Page’a żeby oznajmić mu, że ma pomysł na kolejną firmę i chciałby opuścić Plex. Page przekonał go jednak, by nie odchodził z firmy a swój pomysł zrealizował razem z Google. Tak powstało Niantic Labs, oddział Google, na którego czele stoi Hanke. Ich głównym zadaniem jest rozwiązywanie problemów, które tworzone są przez smartphone’y.

Hanke uważa, że technologia powinna łączyć nas ze światem rzeczywistym. Niestety zamiast tego coraz bardziej zanurzamy się w wirtualnej rzeczywistości. Pierwszą próbą podjęcia tego tematu była aplikacja na Androida o nazwie Field Trip, która informowała użytkownika o ciekawostkach związanych z miejscami, w których się aktualnie znajduje. Trochę mało jak na człowieka, który wymyślił Google Earth.

Za to 1 listopada pojawiła się strona Niantic Project, która w mocno konspiracyjnym stylu zapowiada coś całkowicie nowego. Każdego dnia pojawia się na niej nowa wskazówka a licznik dni „śledztwa” kończy się 30 listopada.

Od rozpoczęcia kampanii minął dopiero tydzień a już zaczęły pojawiać się całkiem interesujące informacje. Z prostych szyfrów, nagrań wideo i wycinków rozmów wyłania się tajemnica związana z dziwnym telefonem, która w jakiś sposób wiedzie do Zurychu. Jeśli chcecie sami pobawić się w jej odkrywanie przydatne będą linki do wiki czy do dyskusji na reddit.

Tak, jest to viralowa kampania reklamowa, ale biorąc pod uwagę, że Google nieczęsto korzysta z takich metod, można spodziewać się czegoś ciekawego. Albo ogromnego niewypału. Wszystko okaże się (najprawdopodobniej) 30 listopada.

[Niantic Project via Forbes]

podobne treści