wynalazki

Tethercell: bateria sterowana Bluetoothem

Wydawać by się mogło, że tradycyjne baterie „paluszki” na dłuższą metę nie mają racji bytu w świecie wszechobecnych gadżetów zasilanych akumulatorami. Nie do końca jest to prawdą, a zespół inżynierów SpaceX, w ramach pobocznego projektu, postanowił przystosować zwykłe baterie do wymagań XXI wieku.

Ich wynalazek, o nazwie Tethercell, jest właściwie adapterem o rozmiarach standardowej baterii AA. W jego wnętrzu mieści się zwykła bateria AAA oraz mały chip Bluetooth. Dzięki komunikacji bezprzewodowej oraz odpowiedniej aplikacji na iOS lub Androida można zdalnie zarządzać zarządzać czasem działania baterii, a co za tym idzie całego urządzenia przez nie zasilanego. Niby nic, ale daje to całkiem spore możliwości.

Przede wszystkim pozwala bezprzewodowo zarządzać działaniem urządzeń, które nie były projektowane z myślą o „Internecie przedmiotów„, a które każdy z nas posiada. Dziecko, które z uporem godnym lepszej sprawy bawi się wyjącym i świecącym pistoletem? Wyłącz. Włączyć radio nie wstając z łóżka? Bez najmniejszego problemu. Co najważniejsze, aplikacja poinformuje użytkownika, że dana bateria jest już na wyczerpaniu, więc nie zapomnimy ich wymienić w czujnikach dymu zainstalowanych w mieszkaniu.

Prototyp baterii Tethercell został zaprezentowany podczas trwających właśnie targów CES a wynalazcy zbierają właśnie pieniądze na uruchomienie produkcji. Wyprodukowanie prototypu kosztowało 20 dolarów, ale pomysłodawcy mają nadzieję, że po uruchomieniu produkcji uda się zbić ostateczną cenę do połowy tej kwoty.

Źródłem obrazów jest serwis Shutterstock oraz profil wynalazców

podobne treści