news

Test załogowego statku SpaceX wyznaczony na styczeń

Po wielu opóźnieniach poznaliśmy w końcu datę testu załogowego statku SpaceX Crew Dragon. Jego pierwszy lot odbędzie się na początku przyszłego roku.

Test, nazwany Demo-1, wyznaczony został przez NASA na 7 stycznia. Według planu, rakieta Falcon 9 z ładunkiem w postaci załogowej kapsuły Crew Dragon, ma wystartować z przylądka Canaveral o godzinie 23:57 czasu miejscowego. Podczas testu sprawdzane będzie zachowanie nowego statku podczas lotu oraz przeprowadzone zostaną testy dokowania. Całość będzie kontrolowana z Ziemi, ponieważ podczas pierwszego testu na pokładzie nie będzie astronautów.

„Agencja oceni pozyskane podczas testowego lotu dane w ramach procedur koniecznych do wydania certyfikatu misji załogowych,” napisała NASA w komunikacie. „Jak w przypadku wszystkich załogowych statków, wyciąganie wniosków z każdego testu i wdrażanie odpowiednich poprawek jest kluczowe dla zmniejszenia ryzyka dla załogi. Proces ten może jednak wpłynąć na planowanie kolejnych misji.”

Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, zielone światło zapali się przed kolejnymi testami. Pierwszy z nich zakładać będzie sprawdzenie rakietowego systemu ratunkowego kapsuły, który ma przetransportować astronautów na bezpieczną odległość, gdyby podczas startu awarii uległa rakieta. Dopiero po tym NASA wpuści na pokład ludzi.

Według obecnych szacunków, pierwszy załogowy lot Crew Dragon miałby się odbyć w czerwcu tego roku, a statek miałby zawieźć dwóch astronautów, Roberta Behnkena i Douglasa Hurley’a na ISS. Wygląda więc na to, że już tylko dwa testy dzielą Amerykanów od chwili, w której odzyskają oni możliwość wynoszenia ludzi na orbitę własnymi statkami.

Ilustracja: SpaceX

podobne treści