news

Test szybkości mobilnych przeglądarek internetowych na iPhone

Apple zaskoczył wczoraj wszystkich dopisaniem Opery Mini do listy aplikacji dostępnych do pobrania w iTunes. Poniższe zestawienie przygotowaliśmy dla wszystkich tych, którzy mają problem z wyborem ulubionej przeglądarki internetowej na iPod Touch oraz iPhone.

Warto na początku zaznaczyć, że Apple pozbawił nas możliwości ustawienia Opery, jako domyślnej przeglądarki w telefonie. W momencie, w którym będziesz chciał otworzyć link z e-maila w Operze Mini, będziesz musiał skopiować jego adres, zamknąć pocztę, otworzyć Operę Mini i wkleić link. Nie jest to koniec świata, ale powtarzane wiele razy potrafi zirytować.

W poniższych testach skupiono się na szeroko pojętej szybkości działania mobilnego Safari oraz Opery Mini. Nie było możliwości sprawdzenia, dla przykładu, zużycia pamięci RAM przy korzystaniu z przeglądarek. Nie jest to jednak problemem przy braku wielozadaniowości w iPhonie.

W testach został użyty iPhone 3G.

Długość uruchamiania przeglądarki: minimalna przewaga Safari

Wyniki tego testu są nieco rozbieżne. Czas uruchamiania się Safari na dopiero co zrestartowanym telefonie jest kilka razy dłuższy niż na działającym od jakiegoś czasu iPhonie. Z kolei Opera czas startu (bez wcześniejszej) rozgrzewki ma lepszy od nierozgrzanego Safari, lecz ogólnie gorszy.

#!#photo2#!#

Szybkość wczytywania się stron: wygrywa Opera Mini

Pomiar polegał na zmierzeniu kilku czasów wczytywania się najróżniejszych stron internetowych i wyciągnięciu z nich średniej. Telefon był podłączony do Internetu poprzez Wi-Fi. W tej kategorii Opera Mini rozłożyła Safari na łopatki. Sami spójrzcie: 

#!#photo3#!#

Podsumowanie

Opera, pomimo wielu mocnych stron (głównie błyskawicznie wczytujących się stron WWW), przegrywa konkurencję z Safari. Główny wpływ na to ma pozycja domyślnej przeglądarki w telefonie firmy Apple, czego niestety nie możemy zmienić. Jeśli jednak Operze uda się jeszcze bardziej udoskonalić (chodzi głównie o jakość czcionki) swoją małą przeglądarkę, to z jej prędkością wczytywania stron (a szybkość jest w Internecie wszystkim), już niebawem strąci Safari z tronu mobilnych przeglądarek.

#!#photo4#!#

A jakie są wasze odczucia przy korzystaniu z obu przeglądarek?

[Adam Pash/lifehacker.com]

podobne treści

  • Bachu

    Opera jest lepsza, ale mniej dopracowana.