naukanews

TESS odkrywa pierwszą egzoplanetę rozmiarów Ziemi

Teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) wystrzelony został w kosmos prawie dokładnie rok temu, a swoje obserwacje naukowe prowadzi dopiero od kilku miesięcy, ale odkrył setki kandydatów na egzoplanety i dziesięć egzoplanet mniejszych od Neptuna. A właśnie potwierdzono odkrycie jego pierwszej egzoplanety podobnej do Ziemi.

Choć akurat w tym przypadku podobieństwo ogranicza się do tego, że znajdująca się około 53 lata świetlne od nas planeta HD 21749c ma podobne rozmiary do Ziemi i jest skalista. Niestety, orbituje ona bardzo blisko swojej gwiazdy – na tyle blisko, że rok na jej powierzchni trwa jedynie 8 dni, a temperatura jest za wysoka, by mogło na niej istnieć życie. Nie oznacza to jednak, że nie jest ona interesująca dla astronomów.

„Dokładny pomiar masy i składu takiej małej planety będzie trudny, ale ważny dla porównania HD 21749c z Ziemią. Zespół PFS z Carnegie kontynuuje gromadzenie danych dotyczących tego obiektu z myślą o tym celu,” stwierdziła Sharon Wang, jedna ze współautorek opublikowanego właśnie badania na ten temat.

W ciągu swojej zaplanowanej na dwa lata misji TESS ma przebadać około 500 tysięcy gwiazd znajdujących się w naszym najbliższym galaktycznym otoczeniu w poszukiwaniu śladów egzoplanet. Naukowcy szacują, że spośród znalezionych w ten sposób obiektów znajdzie się około 300 planet typu ziemskiego, które staną się celami przyszłych, potężniejszych teleskopów takich jak na przykład Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

Ilustracja: NASA

podobne treści