wynalazki

Tesla patentuje wymianę baterii w ciągu 15 minut

Jednym z większych problemów związanych z samochodami elektrycznymi jest konieczność ładowania ich akumulatorów. Trwają jednak prace nad rozwiązaniami, które pozwolą na kontynuowanie jazdy w czasie porównywalnym do tankowania zwykłego samochodu.

Jedno z takich rozwiązań, o którego ochronę patentową wystąpiła niedawno Tesla Motors, zakłada wymianę akumulatorów w ciągu kwadransa. Co prawda wymiana trwałaby dużo dłużej niż w przypadku wcześniejszych rozwiązań, nad którymi jeszcze w 2014 roku pracowała firma Elona Muska (tamtejszy patent zakładał wymianę w ciągu 90 sekund), ale za to maszyna, która miałaby wymieniać akumulatory jest w tym przypadku dużo mniejsza.

Na załączonych do opublikowanego wniosku patentowego ilustracjach widać, że nowa wersja maszyny ma podnosić samochód dzięki specjalnemu podnośnikowi, podczas gdy druga jej część wymieni akumulatory. Patent zakłada wykorzystanie takiej maszyny do wymiany baterii w Teslach Model S oraz X.

Oczywiście na razie jest to tylko przyznany patent, a praktyczne wprowadzenie rozwiązania w życie wymagałoby na przykład od producentów ustalenia wspólnego standardu akumulatorów (a co za tym idzie, pewnej standaryzacji podwozia) i rozwiązania problemu własności akumulatorów, ale możliwe, że właśnie coś takiego może stać się w przyszłości realną alternatywą dla czasochłonnego ich ładowania.

Ilustracja: USPTO

podobne treści