wynalazki

Tesla Motors: wymiana akumulatorów w 90 sekund

Elektryczne samochody są całkiem fajne, ale po pokonaniu pewnego odcinak, trzeba godzinami ładować ich akumulatory. Powyższe zdanie może i jest prawdą, ale nie we wszystkich wypadkach. Elon Musk zaprezentował wczoraj automatyczny system, który może wymienić akumulator szybciej, niż trwałoby zatankowanie podobnego samochodu.

Tesla Motors postanowiło się dokładnie przyjrzeć problemowi ładowania samochodów elektrycznych. Rozwiązaniem okazał się być system, który automatycznie wymienia akumulatory w pojeździe, wystarczy, że kierowca podjedzie na specjalnie do tego celu przygotowane stanowisko. Prezentacja systemu odbyła się wczoraj w Kalifornii.

Podczas prezentacji Musk porównał wymienianie akumulatorów w Tesla Model S do tankowania paliwa. Odbywa się to w podobny sposób, z tą różnicą, że wymiana akumulatorów trwa szybciej. Dwa razy szybciej. Dodatkowo kierowca nie musi nawet opuszczać pojazdu.

Instalacje do wymiany akumulatorów mają wkrótce pojawić się w amerykańskich stacjach ładowania pojazdów elektrycznych, z którymi współpracuje Tesla. Koszt zamontowania instalacji wynosi około 500 tysięcy dolarów a za wymianę akumulatorów kierowca ma zapłacić trochę mniej, niż w przypadku tankowania do pełna. Pozostaje jeszcze ujednolicić system w taki sposób, by każdy samochód elektryczny mógł z niego korzystać, i będzie można poważnie myśleć o elektrycznej przyszłości motoryzacji.

podobne treści