newssamochody

Tesla chce zbudować autonomicznego busa?

Elon Musk dość wyraźnie skupia się już od jakiegoś czasu na pracach nad rozwiązaniami transportowymi. I nie przestaje w tym temacie zadziwiać. Ostatnio zasugerował, że Tesla pracuje nad czymś, co można chyba roboczo nazwać autonomicznym busem.

A przynajmniej do czegoś takiego byłoby najbliżej, ponieważ sam Musk, podczas swojego wystąpienia na konferencji dotyczącej transportu zorganizowanej przez władze Norwegii, zaznaczył, że nie do końca chodzi o autobus. Raczej o nowe rozwiązanie transportowe, które do pewnego stopnia mogłoby autobusy zastąpić.

„Mamy pomysł na coś, co nie do końca jest autobusem, ale mogłoby rozwiązać problemy zagęszczenia [ruchu] w komunikacji wewnątrz miast. Myślę, że powinniśmy przemyśleć jeszcze raz całe zagadnienie transportu publicznego i stworzyć coś, co odpowiadałoby ludziom dużo bardziej. Ale nie chciałbym teraz wchodzić w szczegóły.”

Dopytywany jednak o to, czy ma na myśli coś na kształt Hyperloop, odpowiedział:

„Chodzi o nowy rodzaj samochodu, pojazdu, który byłby naprawdę świetny i przewoził ludzi nie tylko do najbliższego przystanku, ale do ich miejsca docelowego. Technologia autonomicznych pojazdów jest tu kluczowa.”

Choć Musk podkreśla, że nie chodzi o autobus, to trudno oprzeć się wrażeniu, że jednak coś jest na rzeczy. Zapewne nie chodziło mu o duży autobus przegubowy, ale jeśli ma to być pojazd, który ma rozwiązywać związane z ruchem wewnątrz miast, ma być częścią transportu zbiorowego, a jego koncepcja nie zakłada budowy nowej infrastruktury (jak w przypadku Hyperloop), to, drogą eliminacji, dochodzimy do autobusów. A właściwie busów, które są mniejsze i mogą łatwiej wjechać w wąskie uliczki osiedlowe, spełniając przy tym postulat dowożenia użytkowników „do ich miejsca docelowego”.

Dodajmy, że busów autonomicznych, które najpewniej mogłyby być zamawiane za pośrednictwem aplikacji, a ich trasa wyznaczana byłaby w taki sposób, by z danego obszaru zebrać jak najwięcej osób. Biorąc pod uwagę, że Tesla od dłuższego czasu interesuje się technologią autonomicznych samochodów, nie trudno wyobrazić sobie, że Musk mógłby chcieć zbudować elektrycznego, autonomicznego osobowego vana.

Zdjęcie: Flickr/Samferdselsdepartementet

podobne treści