news

Terabajtowy dysk TDK pomieści tyle danych, co 41 płyt Blu-ray

Każda taka płyta pomieści całego „Władcę pierścieni”, „Gwiezdne wojny” i „Ojca chrzestnego” w wersjach oryginalnych i reżyserskich, z dodatkami, wywiadami, making of i karaoke. Nie jestem tylko pewna, czy jeden wystarczy na wszystkie odcinki „Klanu”.

Dysk TDK o pojemności terabajta ma aż 16 warstw, które po każdej stronie mieszczą 32 GB danych. To wystarczy, by zachować domowy zbiór filmów na jednej płycie. Nośnik pamięci zaprezentowany na targach Ceatec w Japonii nieprędko trafi na nasze półki.

Teoretycznie pasuje do istniejących sprzętów, ponieważ wykorzystuje do zapisu promień 0,85 używany w Blu-ray. Jednak warstwy płyty o grubości 260 mikrometrów za duże, by być kompatybilne z nagrywarkami i odtwarzaczami Blu-ray, które obsługują płyty o grubości do 100 mikrometrów.

Pozostaje czekać na kolejny cud miniaturyzacji. Z drugiej strony, ile dodatków musiałby mieć film, by potrzebował tyle pamięci?  [Brian Barrett/giz, Tech On]

podobne treści

  • yeti

    To chyba nie kwestia dodatków ani długości, a raczej jakości, możecie w wiki poszukać różnych formatów, na razie Full HD wydaje się szczytem marzeń, ale pewnie już niedługo Ultra Definition itp. pokaże się na targach.

  • box82

    a ja wieszcze koniec takich nośnikow – uważam że ostatnim nośnikiem tego typu (czyli na „krążku”) jest blueray – zanim sie na dobre przyjmie (czyli pewnie jeszcze z 5 lat) technologia flashdisk’ów na tyle się rozwinie, że nikt nie będzie ryzykowała nagrywania danych na nośnikach które można „porysować” i trzeba odtwarzać „mechanicznie”

  • nameless_1

    zmieści się moda na sukces… albo i nie…