nauka

Ten robot nigdy nie przegra w „papier, nożyce, kamień”

A to dlatego, że z naszego punktu widzenia oszukuje. Albo jeśli ktoś woli – po prostu gra w zupełnie innej lidze.

Robot zbudowany w japońskim Ishikawa Oku Laboratory ma stuprocentową skuteczność w tej prostej grze. Ludzie nie są w stanie z nim wygrać, ponieważ robot, dzięki ultraszybkiej kamerze, jest w stanie rozpoznać gest, który zostanie wykonany przez człowieka w ciągu milisekundy. I dopiero wtedy dobiera swoją kontrę.

Choć z naszej perspektywy robot oszukuje, w rzeczywistości naukowcy cieszą się, ze skuteczności jaką udało im się osiągnąć. Dzięki rozpoznawaniu ludzkich gestów, w przyszłości roboty będą mogły przewidzieć reakcje człowieka i w odpowiedni do tego sposób zareagować. Technologię tą można zastosować do wspierania kooperacji robotów i ludzi we wszystkich sytuacjach bez opóźnienia w reakcji. Tego typu roboty przydałyby się podczas eksploracji kosmosu oraz w bardziej przyziemnych zastosowaniach, na przykład na budowie.

Z drugiej strony zabawnie byłoby zobaczyć, jak wyglądałby pojedynek dwóch robotów tego typu w „papier, nożyce, kamień” . Wydaje mi się, że zgodnie z japońską sztuką pojedynków samurajskich, ten robot, który wykonałby pierwszy ruch, przegrałby. Zakładając oczywiście, że nie czekałyby one w nieskończoność na ruch przeciwnika.

[Ishikawa Oku Laboratory via Automaton]

podobne treści