news

Ten klub ma 400 razy więcej fanów niż Legia!

W Stambule, w dzielnicy Beyoğlu po europejskiej stronie miasta, znajduje się Galata. Kiedyś rozciągał się tam łańcuch murów broniących wejścia do portu, obecnie pałac Galaty to jedynie pozostałości tych murów i wieża Galata (znany punkt widokowy w Stambule). 

Miejsce nosi bardzo wiele nazw. Grecy nazywali je figowe pole po drugiej stronie, dla Włochów było to stromy stok, być może nazwa ma związek z Celtami, którzy pojawili się tutaj w III wieku przed naszą erą. Być może Galata była też krainą płynącą mlekiem, po grecku galaktos, ze względu na mieszkających tu dawniej pasterzy. Dlaczego o tym wszystkim mówię? Bo dziś Galata to miejsce znane z klubu piłarskiego – Galatasaray Stambuł (piłkarzy po jednym z pierwszym meczów, ochrzczono bardzo poetycką nazwą „dżentelmenów z pałacu Galata”). Co ten klub robi wśród naszych informacji? Okazuje się, że to właśnie Galatasaray jest najbardziej popularną drużyną na świecie na portalach społecznościowych! Klub ma ponad 4 miliony fanów na Facebooku i od drugiej w zestawieniu Barcelony dzieli go ponad 700 tysięcy uzytkowników. 

To imponujący wynik. Dla porównania – warszawską Legię „lubi” na FB obecnie 9623 osób, Wisłę Kraków 11 152 osoby, a obecnego mistrza Polski, Lecha Poznań, 22 674 użytkowników. Wypadamy na tym tle bardzo słabiutko. Najbardziej ciekawe jest jednak to, że to właśnie turccy kibice potrafili stworzyć rekordowe wyniki – wyniki, ponieważ na trzecim miejscu listy najpopularniejszych drużyn jest drugi klub ze Stambułu, Fenerbahce („jedynie” 2,8 miliona fanów). Na ósmym miejscu na liście jest też Besiktas (także ze Stambułu), który do tej pory zgromadził 1,5 miliona fanów. 

Żal, że o organizację Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2016 roku Turcja przegrała jednym głosem z Francją. Mecze w tak kochającym futbol kraju byłyby na pewno niesamowitym przeżyciem. Jak na razie pozostają zawody w zdobywaniu fanów na Facebooku…

[sportingintelligence]    

podobne treści

  • n.matusiak

    Galatasaray został założony w liceum, rzeczywiscie obok tej wiezy, ale sam klub i stadion ali sami yen dwano sie tam nie znajduja, tylko daleko daleko w glab miast.
    A co kibicow tureckich to trzeba zobaczyc na zywo w stambule zeby zrouzmiec. totalny amok

    Pozdro