designnews

Ten futurystyczny jacht naprawdę powstaje i będę go wyglądać

Niezwykle szybki trimaran Adastra będzie miał długość 42 metrów i wygląd
pojazdu, który na pewno wybraliby kosmici zmuszeni poruszać się po
naszych morzach. Tym razem to nie przekombinowany prototyp, tylko prawdziwy statek, budowany w chińskiej stoczni na zlecenie Anto i Elaine Mardenów, pary z Hong Kongu.

W środku pomieści się dziewięcioro gości oraz 5-6 członków załogi. Warunki trudno określić jako spartańskie:

Z silnikiem Caterpillar C18 pod głównym kadłubem, jacht ma moc 1150 koni mechanicznych. Włącznie z dwoma silnikami Yanmar (110 KM) na bocznych kadłubach, jednostka osiągnie prędkość do 22,5 węzła.

Projektanci zapewniają, że trimaran będzie niesamowicie stabilny. Przeprowadzono szczegółowe testy tylko po to, by zmodyfikować prototyp statku w ten sposób, by na gotowym jachcie nie bujało. Nie oznacza to, że pojazd będzie ociężały, wręcz przeciwnie. Będzie niesłychanie zwrotny i łatwy w nawigacji.

Tworzywo użyte do konstrukcji Adastry także należy do przyszłości: nadbudówkę wykonano z włókna węglowego i Nomexu, zaś kadłub z włókna szklanego i pianki z Kevlaru. Projektanci postawili na lekkie, ale wytrzymałe tworzywa. Nawet drewno w kajucie to lżejsze od desek panele o strukturze plastra miodu pokryte cienkimi listwami. [John Shuttlework, Future Yacht]

podobne treści

  • Anonim

    Wyglądać… marzenie każdej księżniczki (współczesnej – ‚look’, i średniowiecznej – ‚wysoka wieża’)
    Nic, dziś tylko ogry i trole.

  • splewka

    wygląda jak jeden ze statków kosmicznych ze Star Trek’a