news

Telewizory 3D niebezpieczne dla zdrowia

Samsung postanowił zabezpieczyć się przed ewentualnymi skargami, kosztami procesów i odszkodowań. Opatrzył swoje modele telewizorów 3D ostrzeżeniami, że mogą wywoływać stany chorobowe.

Najwidoczniej telewizory 3D bardzo silnie oddziałują na ludzki mózg. Ich oglądanie może prowadzić do ataku padaczki odruchowej, wywołanej silnym migotaniem obrazu. W telewizji 2D podobne niebezpieczeństwo daje tylko oglądanie obrazu z bardzo bliska.

Lista osób narażonych na taki atak jest bardzo długa i obejmuje kobiety w ciąży, osoby starsze, chore, cierpiące na bezsenność (!) oraz pod wpływem alkoholu. One nie powinny oglądać telewizji 3D wcale. Dzieci i nastolatki są w grupie podwyższonego ryzyka.

Samsung radzi zaprzestać oglądania telewizji trójwymiarowej, gdy poczujemy zmiany w percepcji wzrokowej (chyba o to w 3D chodziło?), nudności, zawroty głowy, tiki nerwowe i dezorientację.

Samsung zaleca również umieszczenie telewizora daleko od schodów, balkonów, kabli, itp. Słowem – omamieni obrazem 3D możemy się łatwo przewrócić, a Samsung nie bierze za to odpowiedzialności. [Kat Hannaford/giz, Samsung, Kotaku, TechRadar]

podobne treści