nauka

Telepatia? Bez problemu, wystarczą chipy wszczepione w mózgi

Amerykańscy naukowcy, we współpracy ze swoimi kolegami z Brazylii, udowodnili niedawno, że telepatia, czyli zjawisko, które można zaliczyć do tej samej kategorii co wywoływanie duchów, jest możliwa. Wystarczy tylko wszczepić w mózg odpowiednie elektrody i połączyć je ze pomocą Internetu.

Przeprowadzony niedawno eksperyment miał na celu sprawdzenie, czy możliwe jest wymienienie się informacjami z mózgu do mózgu. W tym celu w mózgi dwóch szczurów wszczepiono mikroskopijne elektrody, które rejestrowały aktywność elektryczną mózgu jednego szczura i przekazywały informacje na jej temat do mózgu drugiego.

Żeby sprawdzić czy przekazywane w ten sposób informacje docierają do mózgu szczura odbiorcy, naukowcy wytrenowali nadawcę w obsłudze przekładni. Kiedy szczur nadawca widział światło, przesuwał odpowiedni lewarek i otrzymywał nagrodę. Następnie szczur odbiorca otrzymał podobne zadanie, z tą różnicą, że w tym wypadku nie było podpowiedzi świetlnych. Okazało się, że drugi szczur odbierał informacje pochodzące z mózgu szczura nadawcy, nauczył się je interpretować i imitował to, co robił pierwszy szczur czyli naciskał ten sam lewarek, choć badacze nie podpowiadali mu w żaden sposób. Po sześciu tygodniach treningu szczur osiągnął 70% skuteczności.

Żeby potwierdzić, że na eksperyment nie mają w żaden sposób wpływu warunki panujące  laboratorium, naukowcy powtórzyli eksperyment, wprowadzając do niego pewną drobną różnicę – za drugim razem szczury oddalone były od siebie o tysiące kilometrów a sygnały nie były przekazywane przez aparaturę laboratoryjną, a przesyłane za pośrednictwem Internetu. Efekt był ten sam.

Mało tego. Po pewnym czasie naukowcy zauważyli również, że połączenie pomiędzy mózgami obu szczurów działa w dwie strony a szczury zaczęły ze sobą współpracować by dostać nagrodę.

„Zauważyliśmy, że kiedy szczur odbiorca popełniał błąd, nadawca zmieniał swoje zachowanie by ułatwić swojemu partnerowi zadanie,” stwierdził Miguel Nicolelis z Duke University.

Nicolelis wierzy, że dzięki temu będzie możliwe połączenie większej ilości szczurzych mózgów w sieć. W końcu co trzy mózgi to nie dwa.

„Nie jesteśmy nawet w stanie przewidzieć jakie cechy pojawią się kiedy zwierzęta zaczną ze sobą współpracować w ramach sieci mózgów,” mówi Nicolelis. „Teoretycznie można sobie wyobrazić sytuację, że połączone siły kilku mózgów mogłyby znaleźć rozwiązanie problemu, na który jeden mózg odpowiedzieć nie zdoła.”

podobne treści