naukanews

Telefony w twojej głowie

Twojej głowie nie jest wszystko jedno, jaki dzwonek telefonu słyszy. Jeśli sygnał pochodzi z twojego telefonu, mózg reaguje błyskawicznie i w unikalny sposób.

Anja Rove z Uniwersytetu w Lipsku i jej koledzy nagrali sygnały SMSów z telefonów 12 ochotników. Następnie odtwarzali ochotnikom te sygnały w losowej kolejności i poprzez EEG sprawdzali, co się dzieje w ich mózgach.

W pierwszym doświadczeniu ochotnicy oglądali film – bez dźwięku, ale z napisami. I to w trakcie oglądania odtwarzano im dzwonki. W kolejnym doświadczeniu nie rozpraszano ochotników – mieli po prostu wcisnąć przycisk, gdy usłyszą swój dzwonek. W ostatnim doświadczeniu mieli zareagować, gdy usłyszą dzwonek należący do innego, wyznaczonego uczestnika.

Jak można by się spodziewać, kiedy ochotnik słyszał dzwonek, tak własny, jak i cudzy, mózg reagował aktywnością obszarów odpowiedzialnych za pamięć i słuch. Ale już po 40 milisekundach aktywność neuronów u osób, które słyszały swój dzwonek, była wyższa.

Jak twierdzi Roye, mózg przechowuje wzorzec dzwonka naszego telefonu. I jest w stanie błyskawicznie rozróżnić dźwięki, które zna i te, które są dla niego obce. [New Scientist/giz, Journal of Neuroscience]

Zdjęcie: Kapungo

podobne treści