news

Telefon z Androidem wyśle lokalizację użytkownika służbom ratunkowym

Google chce dołożyć swoją cegiełkę do naszego bezpieczeństwa. Firma poinformowała wczoraj, że opracowała nowe narzędzie, które ma pomóc odnaleźć użytkownika w razie zagrożenia.

Docelowo narzędzie to ma zostać zintegrowane z wszystkimi urządzeniami działającymi pod kontrolą Androida, od wersji 2.3 wzwyż. Założenie jest takie, że system ma automatycznie wykrywać kiedy użytkownik wybiera numer alarmowy i, oprócz realizacji samego połączenia, ma wysłać służbom także informacje o lokalizacji dzwoniącego. Mają być one bardzo dokładne, ponieważ mają one zawierać nie tylko dane z GPS urządzenia, ale także z WiFi czy masztów telefonii komórkowej.

Dostęp do dokładnych danych o lokalizacji ma oczywiście przełożyć się na skuteczność służb ratunkowych. Google powołuje się w tym wypadku na szacunki amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności, według których każda zaoszczędzona minuta (na przykład na lokalizowaniu osoby poszkodowanej), może przełożyć się na 10 tysięcy uratowanych osób rocznie więcej.

Program pilotażowy nowej usługi ma zostać uruchomiony w Wielkiej Brytanii oraz w Estonii. Wezmą  w nim udział między innymi tacy operatorzy jak Vodafone, O2, Tele2 czy Telia. Google zapowiada też intensywne prace nad rozwojem infrastruktury, aby aktualizacja wprowadzająca to narzędzie mogła jak najszybciej trafić do jak najszerszego grona użytkowników.

Zdjęcie: Flickr/sbamueller

podobne treści