news

Tegra 3 oficjalnie przedstawiona, posiada piąty, „specjalny” rdzeń

Nvidia zaskoczyła wszystkich prezentacją swojego nowego układu dla urządzeń mobilnych – Tegra 3. Oprócz zapowiadanych 4 rdzeni CPU i 12 rdzeni GPU, układ będzie mocniejszy o specjalny, piąty rdzeń dla zadań wymagających małej mocy obliczeniowej.

Tegra 3 Kal-El będzie się różnić od swojego poprzednika, Tegry 2, znacznie większą wydajnością przy zmniejszonym poborze energii. Przyczynić do tego ma się piąty rdzeń, tzw. „companion”. „Companion” będzie aktywny w trakcie spoczynku urządzenia lub podczas prac, które nie wymagają 2 lub 4 rdzeni. Piąty rdzeń w przeciwieństwie do pozostałych będzie taktowany z częstotliwością od 0 do 500 MHz (pozostałe rdzenie po 1 GHz). Nvidia zapewnia, że specjalny rdzeń będzie „niewidoczny” dla systemu i nie będzie potrzebować ingerencji programistów, aby zapewnić jego poprawną obsługę.

Rdzenie z prawdziwego zdarzenia to zwykłe Cortexy A9. Będą mogły pracować w zestawieniu jeden rdzeń, dwa lub 4, w zależności od obciążenia. To, że do zestawu dołączyły kolejne dwa rdzenie nie oznacza wzrostu poboru prądu, wręcz przeciwnie. Tegra 3 może być nawet o 61% bardziej energooszczędna (tutaj w przypadku odtwarzania materiałów w HD).

Graficznie, Tegra 3 powinna być 3 razy wydajniejsza od Tegry 2. To wszystko za sprawą wspominanych 12 rdzeni procesora graficznego.

Nie wiadomo, kiedy zobaczymy pierwsze urządzenia z tym układem. Plotki mówią o następcach popularnych tabletów, np. Transformer 2, wyposażonych w Tegrę 3 – ale to dopiero w przyszłym roku. [Electronista]

podobne treści

 • djfido

  Wyścig zbrojeń się zaczyna pomiędzy jabułkiem a nVidią. Teraz pewnie iPad3 będzie próbował to pobić.

 • kozly

  Zonk!

 • rtrrrb

  tia wielki wyścig na tablety trwa…. a ludziska kupują tanie netbooki na AMD ;)

 • ibisal

  Apple ma inne priorytety i świetne zaplecze aplikacji na iOS’a.

  Marzy się ipad 3 z ekranem fullHD, tegra3 i baterią na 12h. Ale tak nie będzie.

 • pixuella

  Ledwo co w Tesco widziałam nowego iPada 2, a wy juz rozmawiacie o trójce!

 • lukaszpracus

  iPad tego nie pobije tylko ich zmairzdzy :D andkowi potrzeba wielu rdzeni ukladow graficznych z kosmosu :D apple skupilo sie na sofcie ktory po prostu dziala bez wielkich taktowan procka wiadomo ipad 2 i iphone 5 beda juz miec inne bebechy mozcniejsze 2 rdzeniowe ale po cholere komu 4 rdzenie w telefonie lub tablecie?? do obejrzenia filmu full hd czy do ogladania zdj lub przegladania poczty?? do grania sluza tylko i wylacznie Pcety lub konsole a nie tablety czy smartphony. Meinzu czy jakos tak juz teraz ma wypuszczac 4 rdzeniowa podrobke iphona 4 z androidem na pokladzie ale ja sie pytam kto ale to kto wykorzysta taka moc??? to tak jakby kopowac kompa z 2 prockami i7 2600 i 2kartami radeon hd 6990 i plyta z kosmosu dyskiem ssd i przegladac na nim tylko poczte lub grac w pac mana.

 • dummy

  @lukaszpracus: upadłeś na głowę? A po co desktop jak będzie 4rdzeniowy kom podłączany do monitora przez hdmi

  srsly apple poczekamy zobaczymy

 • sebek.b

  no no moze w przyszlosci amr wyprze x86 (w koncu)

 • lukaszpracus

  @dummy: nie nie upadlem :D jesli ty wyobrazasz sobie granie na komorce podlaczajac do niej kabel hdmi to fajnie dla mnie to niewygodne