news

Tegoroczna impreza sylwestrowa będzie dłuższa

O sekundę, ale jednak. Międzynarodowa Służba Ruchu Obrotowego Ziemi i Systemów Odniesienia (IERS) poinformowała w swoim biuletynie, że na zakończenie tego roku dodana zostanie dodatkowa sekunda.

Sekunda przestępna, bo tak nazywana jest dodatkowa sekunda dodawana w celu zsynchronizowania uniwersalnego czasu koordynowanego z czasem słonecznym, zostanie dodana po ostatniej sekundzie ostatniej minuty 31 stycznia tego roku. Będzie więc ona miała, wyjątkowo, 61 sekund. Zmiana dotyczy czasu uniwersalnego, więc w Polsce nastąpi ona tuż przed godziną pierwszą w nocy, 1 stycznia 2017 roku.

Do tej pory sekundę przestępną dodano już 26 razy, ostatnio 30 czerwca 2015 roku. Została ona wprowadzona Ziemia nie kręci się wokół własnej osi w idealny sposób – z powodu ruchów masy we wnętrzu naszej planety, wpływu Księżyca i pływów czy innych czynników Ziemia nie obraca się w idealny sposób wokół własnej osi. W stosunku do zegarów atomowych powoduje to opóźnienie wynoszące obecnie około 1,5-2 milisekund dziennie, co przekłada się na konieczność dodania co jakiś czas przestępnej sekundy.

Zdjęcie: Flickr/Alan Cleaver

podobne treści