aplikacjebiznesnews

TechCrunch: Samsung przymierza się do zakupu SmartThings

Samsung dołączy do grona firm tworzących systemy dla „inteligentnych domów”? Zgodnie z doniesieniami serwisu TechCrunch, koreański gigant rozpoczął negocjacje w sprawie przejęcia platformy SmartThings umożliwiającej zarządzanie gadżetami domowymi za pośrednictwem smartfona.

Jak łatwo się domyślić, działanie systemu polega na dość szeroko pojętej „automatyzacji” domu przeprowadzanej za pośrednictwem dedykowanych jej aplikacji dla smartfonów i tabletów z Androidem bądź iOS. Posiadacze odpowiedniego sprzętu mogą pobierać z ich pomocą – kolekcjonowane przez centrum systemu – informacje na temat wykrytego ruchu (wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń), temperatury, wilgoci czy po prostu liczby obecnych ludzi. Całość można też synchronizować z innymi, dostosowanymi urządzeniami domowymi, takimi jak włączniki światła, kamery, zamki w drzwiach czy też gniazdka elektryczne.

Tak rozległa lista ewentualnych funkcji systemu robi naprawdę spore wrażenie z wciąż dość ubogimi w ofertami konkurencji, w rodzaju Google Nest czy powoli rozwijanego HomeKitu Apple. Oczywiście, przyczyną takiego, a nie innego stanu rzeczy jest po części rzecz jasna obecny stan rynku, zdecydowanie nie przepełnionego gadżetami mogącymi wykorzystać pełnię możliwości tych systemów.

Według źródeł TechCrunch, kwota transakcji powinna zamknąć się w okolicach 200 milionów dolarów, ale na razie nie jest pewnym czy ostatecznie rzeczywiście dojdzie ona do skutku. Póki co nie jest też jasne jej ewentualne położenie w ramach świeżo zaprezentowanej platformy Thread, stanowiącej wspólne dzieło Google, Samsunga i ARM. Celem tego projektu – podobnie jak w wypadku SmartThings – ma być tworzenie zunifikowanej sieci gadżetów domowych obsługiwanych za pośrednictwem smartfonów.

Niewykluczone więc, że przejęcie technologii przyczyni się do znacznego przyspieszenia prac nad Thread. A przy okazji – wyeliminowania jego potencjalnej, rynkowej konkurencji.

Zarówno Samsung, jak i SmartThings odmówiły udzielenia jakichkolwiek komentarzy w tej sprawie.

Źródło: Engadget.com

podobne treści