naukanewsWiadomości promowane

Te dziwne stworzenia mogą być teraz na Księżycu

W kwietniu tego roku, podczas próby lądowania, na Księżycu rozbił się izraelski lądownik Beresheet. Okazuje się, że ta nieudana misja może mieć bardzo interesujące konsekwencje.

Wszystko przez organizmy, które znajdowały się na pokładzie lądownika. A które mogły przetrwać katastrofę. Przynajmniej tak twierdzi Nova Spivack, założyciel The Arch Mission Foundation.

The Arch Mission Foundation to fundacja, której celem jest zbieranie i archiwizowanie wiedzy na temat ludzkości. Jednak zapisywanie zebranej w tym celu wiedzy jedynie na Ziemi nie jest najrozsądniejszym pomysłem. Dlatego kiedy tylko pojawiła się okazja wysłać kopię takiego archiwum w kosmos, The Arch Mission Foundation skwapliwie z tego skorzystała. Dlatego archiwum takie znajduje się w Tesli Roadster wystrzelonej w kierunku Marsa przez SpaceX. Z tego samego powodu 30 milionów stron opisujących w detalach historię ludzkości wraz z ponad setką tysięcy obrazów książek, fotografii i ilustracji znalazło się na specjalnie przygotowanym dysku na pokładzie lądownika Beresheet.

Jednym z elementów tego archiwum były także niesporczaki, jedne z najbardziej niezwykłych ziemskich stworzeń. Choć po zobaczeniu ich zdjęć mikroskopowych, co do tego ostatniego można nabrać wątpliwości. Te mierzące mniej niż milimetr bezkręgowce, są jednymi z najbardziej odpornych stworzeń. Potrafią przetrwać ekstremalne temperatury, od prawie zera absolutnego do do plus 150 stopni Celsjusza, ciśnienie kilku tysięcy atmosfer, próżnię kosmosu, promieniowanie, a bez wody mogą przetrwać nawet sto lat.

Specjaliści od niesporczaków twierdzą, że są bardzo duże szanse na to, że pomimo katastrofy lądownika, niesporczakom nic się nie stało. Jak mówi William Miller, ekspert od niesporczaków z Uniwersytetu Bakera, jeśli przetrwały one eksplozję izraelskiej sondy, to teoretycznie mogłyby przetrwać warunki panujące na powierzchni Księżyca. Wtóruje mu Cassie Conley z NASA, której zdaniem zwierzęta mogą przetrwać na Księżycu długie lata, o ile nie miały kontaktu ze zbyt wysoką temperaturą.

Atak zmutowanych niesporczaków z Księżyca raczej nam jednak nie grozi. Okazy wysłane na Srebrny Glob zalane były syntetyczną żywicą, a ponadto są one w stanie uśpienia. Do odzyskania pełnej życiowej aktywności potrzebują wody, powietrza i pożywienia, a tego, przynajmniej na razie, na Księżycu nie znajdą. Niemniej jednak, jeśli nadal żyją, mają szanse stać się pierwszymi organizmami, które przez lata przetrwają warunki księżycowe.

Ilustracja: Wikipedia

podobne treści