biznes

Taksówkarze naciskają, by rząd mógł zablokować Ubera

Niechęć pomiędzy taksówkarzami a Uberem nie jest niczym nowym. Są jednak szanse na to, że już niebawem wzniesie się ona na nowy poziom. Przynajmniej w naszym kraju. Jak donosi Rzeczpospolita, Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowymi regulacjami, które potencjalnie mogą zakończyć działalność firmy Uber w Polsce.

A przynajmniej znacząco ją utrudnić. Według informacji, do jakich dotarł dziennik, ministerstwo chciałoby, by kierowcy Ubera musieli uzyskać taką samą licencję jak taksówkarze, a w dowodach rejestracyjnych wykorzystywanych przez nich samochodów ma znaleźć się wpis potwierdzający, że są one przeznaczone do prowadzenia działalności transportowej. W przypadku braku spełnienia tych obowiązków można byłoby nałożyć mandat w wysokości do 10 tysięcy złotych lub blokadę dostępu do pośrednika, czyli do aplikacji. Wprowadzenie podobnych regulacji na Węgrzech spowodowało, że amerykańska firma postanowiła niedawno wycofać się z tamtejszego rynku.

Według gazety, w pracach nad projektem zmian brali udział wyłącznie przedstawiciele taksówkarzy, a Uber lub podobne firmy nie zostały zaproszone przez ministerstwo. Tymczasem ministerstwo uspokaja, że dopiero analizuje pomysły nowych przepisów, a „w przypadku podjęcia prac legislacyjnych, zostaną poddane konsultacjom publicznym”.

Na razie więc nie wiadomo w jaki sposób skończy się ta odsłona starego konfliktu pomiędzy taksówkarzami a Uberem. Zwłaszcza, że o modelu działalności tego ostatniego pozytywnie wypowiadały się już UOKiK i Ministerstwo Cyfryzacji.

Zdjęcie: Uber

podobne treści